Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Klerycy zakończyli rok akademicki

środa, 30 czerwca 2021 12:50 / Autor: Wojciech Dudkowski
Klerycy zakończyli rok akademicki
Klerycy zakończyli rok akademicki
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyła się Msza Święta na zakończenie roku akademickiego 2020/2021. Przewodniczył jej biskup kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, a także księża wykładowcy seminarium.

W homilii biskup Jan Piotrowski mówił o konieczności poznania głębiej samego siebie:

- Umiejętność rozeznania i słusznej oceny  problemów wychowawczych, relacji osobowych i wszystkich innych jest wielkim, delikatnym zadaniem. Nie tylko w seminarium, ale i w każdej innej instytucji wychowawczej. Dotyczy bowiem człowieka nie tylko w jego teraźniejszości, ale rzutuje także na jego przyszłość. Dać siebie poznać, bez zatuszowań, w całej prawdzie o sobie to właściwa droga rozwoju i pracy nad sobą – podkreślił kaznodzieja.

- Z działań Bożej Łaski nie można wybierać jedynie osobistych, wymarzonych dróg rozwoju. Wtedy jakże szybka jest droga do osobistej katastrofy. Każdy, kto chodzi po krawędziach obyczajowych, ten łatwo straci równowagę i wpadnie w przepaść – ostrzegał pasterz.

- Mijający rok akademicki był wypełniony różnymi wydarzeniami, takimi jak obrony prac habilitacyjnych księdza Miłosza Hołdy, księdza Pawła Borty i ostatnio księdza rektora Pawła Tambora. Był także jubileusz 50-lecie kapłaństwa księdza Władysława Sowy. Działo się wiele rzeczy, które są dla nas ważne i służą naszemu rozwojowi. Alumnom i diakonom na okres wakacji życzymy stąpania po Bożych drogach – podsumował mijający rok diakon Marcel Musiał.

Obecnie trwa nabór kleryków na rok 2021/22. Do 8 lipca można zarejestrować się w systemie internetowej rejestracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym współpracuje nasze seminarium. Kolejna rejestracja na wolne miejsca rozpocznie się 21 lipca i trwać będzie do 6 września, kiedy rozpocznie się kurs wstępny. Kandydatów czeka także rozmowa wstępna, podczas której trzeba będzie przedstawić m. in. świadectwo maturalne oraz odpis aktu chrztu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Seminarium.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO