Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz Dariusz Węgrzyn: Ruch Czystych Serc skupia młodych ludzi

poniedziałek, 22 listopada 2021 13:47 / Autor: Katarzyna Bernat
Ksiądz Dariusz Węgrzyn: Ruch Czystych Serc skupia młodych ludzi
Ksiądz Dariusz Węgrzyn: Ruch Czystych Serc skupia młodych ludzi
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z ks. Dariuszem Węgrzynem, wikariuszem w parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, moderatorem Ruchu Czystych Serc w diecezji kieleckiej.

Błogosławiona Karolina Kózkówna, której wspomnienie obchodziliśmy 18 listopada jest patronką Ruchu Czystych Serc. Czym jest Ruch?

Ruch Czystych Serc skupia ludzi, dla których czystość jest wartością i chcą żyć w postawie czystego serca, zgodnie ze swoim powołaniem. Mając czyste serce mogę rozeznawać wolę Pana Boga i według niej żyć w małżeństwie, rodzinie, kapłaństwie. W czystości mogę być darem dla innych ludzi.

Czy idea RCS odpowiada na potrzeby młodych ludzi, którzy często relację zaczynają żyjąc w konkubinatach?

Odpowiada na potrzeby, które nawet młodzi ludzie nie umieją nazwać. Każdy człowiek chce miłości, która jest czystym darem. Człowiek czystego serca żyje w tej predyspozycji, aby kochać drugiego człowieka na podobieństwo samego Chrystusa.

Co oferuje Ruch Czystych Serc młodym ludziom?

Oferuje przestrzeń do spotkania z Jezusem Chrystusem. Składa się na to stała spowiedź, jedność z Jezusem w sakramentach, umiejętność przyjmowania i czytania Słowa Bożego. Chcemy pomóc otworzyć się na Chrystusa, który uwalnia, uzdalnia do miłowania drugiego człowieka. Do Ruchu Czystych Serc przychodzą też młodzi ludzie, którzy chcą spotkać przyszłą żonę lub męża, człowieka, który podobnie myśli, kieruje się podobnymi wartościami.

Jak wygląda działalność RSC w diecezji kieleckiej?

W Kielcach gromadzimy się w kościele akademickim świętego Jana Pawła II. W pierwsze poniedziałki miesiąca na mszy świętej o godz. 18.30 spotykają się członkowie RCS i zapraszają wszystkich chętnych do tego, abyśmy razem modlili się o dar czystego serca dla młodych ludzi i dla małżonków. O godz. 19.15, po zakończeniu Eucharystii, gromadzimy się na adoracji Najświętszego Sakramentu. Przyzywając wstawiennictwa błogosławionej Karoliny Kózkówny i świętego Jana Pawła II modlimy się potrzebne łaski, ale też za narzeczonych i małżeństwa. Jest to adoracja, podczas której otwieramy się, aby Chrystus mówił, dotykał serc, umacniał, żebyśmy wiedzieli, że jest z nami, że nas gromadzi, abyśmy nie bali się świadczyć, że czystość serca od Niego pochodzi.

Czy tego typu spotkania odbywają się również w innych parafiach diecezji kieleckiej?

W Busku Zdroju na przemian w parafii św. Brata Alberta i Niepokalanego Poczęcia  NMP w trzecie niedziele miesiąca spotyka się wspólnota osób, dla których czystość jest wartością. Modli się modlitwą zawierzenia Ruchu Czystych Serc. W pierwsze niedziele młodzi ludzie gromadzą się tam także na formację. W taki sposób pokazujemy, że jest Ruch Czystych Serc, jest czasopismo "Miłujcie się", jest modlitwa zawierzenia i patronka bł. Karolina. Chodzi nam o to, aby w różnych miejscach diecezji były organizowane modlitwy o czystość. Nawet jeżeli na początek nie byłoby tam struktury RCS, to chodzi o to, aby szukać miejsc, gdzie jest możliwe zrzeszanie się młodych ludzi i skupianie jej na tej modlitwie. Dodam, że Ruch Czystych Serc kierowany jest do młodzieży 15-16 letniej oraz do małżeństw. Nie zostawiamy ludzi na jakimś etapie. Cały czas zaprasza się ich do modlitwy i formacji.

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO