Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz Miłosz Hołda: Święty Józef jest obrońcą Kościoła od samego początku

poniedziałek, 15 marca 2021 09:15 / Autor: Beata Kwieczko
Ksiądz Miłosz Hołda: Święty Józef jest obrońcą Kościoła od samego początku
Ksiądz Miłosz Hołda: Święty Józef jest obrońcą Kościoła od samego początku
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy piątek, 19 marca, będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i patrona Kościoła Powszechnego. O jego roli w dziejach zbawienia i życiu współczesnego Kościoła mówi ks. dr Miłosz Hołda, filozof i wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Ósmego grudnia ubiegłego roku papież Franciszek, z okazji 150. rocznicy ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego, ogłosił specjalny Rok św. Józefa. Dlaczego warto wracać do tego świętego?

Święty Józef był najbliżej Pana Jezusa i Matki Bożej i tworzył wraz z nimi świętą Rodzinę, dlatego wracamy do tego, który jest najbliżej centrum Kościoła i świata. Św. Józef to również postać, która jeszcze nie do końca została odkryta. Dużo się mówi dzisiaj, że św. Józef wychodzi z cienia i rzeczywiście tak jest. Mówią o tym różni papieże, którzy wskazywali św. Józefa jako dobrego patrona na nasze czasy oraz szczególnie wartościowego obrońcę Kościoła. Św. Józef pojawia się też w wielu współczesnych objawieniach. Jeśli zrozumiemy, kim był, będzie nam łatwiej zrozumieć, kim sami powinniśmy być.

W jaki sposób św. Józef może być patronem współczesnego Kościoła?

Św. Józef jest tzw. patronem uniwersalnym, w życiu którego nie było niczego nadzwyczajnego. Naśladowanie go jest bardzo łatwe, bo jest on zwykłym człowiekiem, który żył zwyczajnie. Mówi się o nim również, że jest patronem szarych dni, czyli żyje w prostych okolicznościach i niewyróżniającym się niczym miejscu. Dzięki temu, możemy się nauczyć od niego, że wszystko to ma swoją wartość w oczach Boga. Trudno znaleźć lepszego świętego patrona dla Kościoła, w jakim żyjemy, który nie chce szukać niczego spektakularnego, tylko chce być obecny w świecie przez modlitwę, głoszenie Ewangelii i życie z Bogiem.

Jak w dzisiejszych czasach św. Józef może pomóc bronić współczesnego Kościoła?

Św. Józef jest obrońcą Kościoła u jego początku. Jest obrońcą samego Jezusa, który ocalił Mu życie. Jeżeli ocalił Kościół wtedy, to możemy mieć pewność, że będzie go bronił również w tych czasach. Św. Józef wie, co to znaczy stać na straży Kościoła, walczyć o niego i dbać o to, żeby nie uległ zniszczeniu. Kościoła należy bronić w sposób najbardziej podstawowy przez obronę świętości życia, obronę małżeństwa, obronę życia z Bogiem w szarych dniach, a św. Józef jest w tym najlepszy.

Dlaczego warto modlić się do św. Józefa?

Św. Teresa z Avila, która była odnowicielką kultu św. Józefa w Kościele, mówiła że jest on najbliżej Jezusa i Maryi, dlatego może nam wyprosić wszystko. To jest święty całego życia, wszystkich możliwych okoliczności, dlatego możemy się do niego zwracać w każdej potrzebie.

W jaki sposób możemy najlepiej prosić o wstawiennictwo św. Józefa?

W różnych modlitewnikach możemy znaleźć litanie, nowenny i inne modlitwy, które Kościół zanosił do św. Józefa na przestrzeni dziejów. Maja one nam pomóc prosić o wstawiennictwo tego patrona, ale modlić możemy się w każdy, nawet najprostszy sposób, np. milczeniem z intencją oddania mu naszych życiowych problemów. Myślę, że milczący Józef zrozumie milczącą modlitwę. Dobrą okazją, żeby zwrócić uwagę na tego patrona jest Uroczystość św. Józefa, ale warto w ciągu całego roku, który jest mu poświęcony, sobie o nim przypomnieć i wyciągnąć go z cienia, także w swoim własnym życiu. On jest cały czas z Maryją i Jezusem, dlatego zwracanie się do niego będzie zawsze pożyteczne duchowo i owocne dla każdego, kto się będzie do niego modlił.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO