Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz Leszek Domagała: W Pacanowie jest cudowny krzyż Pana Jezusa Konającego

piątek, 02 kwietnia 2021 08:16 / Autor: Katarzyna Bernat
Ksiądz Leszek Domagała: W Pacanowie jest cudowny krzyż Pana Jezusa Konającego
Ksiądz Leszek Domagała: W Pacanowie jest cudowny krzyż Pana Jezusa Konającego
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Krzyż Pana Jezusa Konającego znajdujący się w sanktuarium w Pacanowie pochodzi z XII wieku. Parafia powstała w 1109 roku. O tym wyjątkowym miejscu opowiadał ksiądz Leszek Domagała, kustosz Sanktuarium i proboszcz parafii św. Marcina w Pacanowie w audycji "Prawdę Mówiąc".

W parafii nie zachowały się jednak żadne zapisy, skąd pochodzi krucyfiks. – Według legendy, Wisłą płynęły trzy krzyże. Jeden został wyłowiony koło Krakowa i znajduje się u ojców cystersów w Mogile, drugi jest w Warszawie, w archikatedrze świętego Jana, a trzeci u nas – mówi ksiądz Leszek Domagała.

Burzliwa historia Polski odbijała się także na dziejach parafii. Kościół był wiele razy palony i dewastowany, między innymi przez Tatarów i Szwedów. Ale największe pożary odnotowano w XX wieku. W 1906 roku świątynia cała spłonęła, ale kaplica, w której znajdował się krzyż, ocalała. Remont trwał 30 lat i w 1936 roku odbyła się konsekracja odbudowanego kościoła.

Jednak niedługo mieszkańcy Pacanowa niedługo mogli się nim cieszyć. W 1945 roku przez tę okolicę przebiegała linia frontu. Podczas ostrzału artyleryjskiego jeden z pocisków zniszczył kościół. Od wysokiej temperatury były nawet powykręcane pręty kraty oddzielającej świątynię od kaplicy Pana Jezusa, ale krzyż cudownie ocalał. Inny pocisk trafił w wieżę, ale… nie wybuchnął. Na pamiątkę został wmurowany w ścianę kościoła i do dziś można go oglądać.

Również Sowieci po wkroczeniu chcieli zniszczyć kaplicę. – Dwóch żołnierzy usiłowało zdjąć krzyż i zniszczyć figurę Chrystusa. Jednak kiedy wyciągnęli ręce po krucyfiks, oślepiła ich nadzwyczajna światłość. Przerażeni zaniechali swych zamiarów. Później wśród czerwonoarmistów rozeszła się wieść, że w Pacanowie jest mocny Bóg – opowiada ksiądz proboszcz.

Wizerunek Chrystusa w Pacanowie otaczany jest kultem od wieków. Najstarsze świadectwa łask doznanych za jego pośrednictwem pochodzą z XVII wieku. Liczne wota zawieszone przy krzyżu świadczą o wysłuchanych modlitwach.

Posłuchaj całej rozmowy:

Papież Benedykt XVI w 2009 roku wyniósł świątynię do godności Bazyliki Mniejszej. W diecezji kieleckiej jest jedną z czterech mających tę rangę po Kielcach, Miechowie i Wiślicy. – Pacanowskie sanktuarium można odwiedzać codziennie i pomodlić się przed figurą Pana Jezusa Konającego. W każdy piątek jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżowa i Msza święta – zaprasza ks. Leszek Domagała.

ugpacanow.pl

Cudowny krzyż Pana Jezusa Konającego w Pacanowie.

dolina krzyży w Pacanowie

Dolina krzyży w Pacanowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO