Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Nadal z nami

piątek, 13 października 2017 10:35 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Nadal z nami
fot. Ł. Kalawski
Nadal z nami
fot. Ł. Kalawski
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Towarzyszy nam w drodze, modlitwach i spotkaniach. Święty Jan Paweł II cały czas jest obecny w sercach kielczan i diecezjan. Jego imieniem są nazywane nasze ulice i szkoły. Inicjatorzy różnorodnych akcji na terenie diecezji kieleckiej to właśnie Jego wybierają na patrona. Przed nami rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Polaka oraz liturgiczne wspomnienie świętego. Czy na szlaku naszego życia idziemy z Janem Pawłem II?

Na terenie województwa świętokrzyskiego i samych Kielc jest wiele miejsc związanych z osobą Jana Pawła II. Jako biskup i metropolita krakowski Karol Wojtyła kilkakrotnie przyjeżdżał na Kielecczyznę. Odwiedził Kielce, Wiślicę, Bodzentyn, Jędrzejów, czy Miechów. Obecnie są to na mapie diecezji Miejsca Papieskie. W historii diecezji kieleckiej i województwa świętokrzyskiego szczególnie zapisała się wizyta Ojca Świętego w Kielcach i Masłowie, która miała miejsce 3 czerwca 1991 roku podczas IV Pielgrzymki do Polski. To właśnie wtedy przyznano Mu honorowy tytuł Przewodnika Świętokrzyskiego.

Na świętokrzyskim szlaku

Ta wizyta, po 24 latach stała się okazją do utworzenia Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego. Powstał on z inicjatywy przewodników świętokrzyskich Lecha Segieta, Jacka Jopowicza i Michała Wilczyńskiego. – Kiedy we wrześniu 2012 roku jechałem wraz z synem w Karkonosze, już dość blisko gór zauważyłem drogowskaz kierujący do szlaku papieskiego. Pomyślałem, że skoro szlak jest tam, gdzie Karol Wojtyła prawdopodobnie nigdy nie był, to także może być u nas, gdzie Papież był – mówił przy okazji otwarcia szlaku Jacek Jopowicz, Szlak rozpoczyna się na Placu Jana Pawła II obok Bazyliki Katedralnej w Kielcach i biegnie do Masłowa przez Dyminy i Kaczyn, gdzie w parafialnych świątyniach znajduje się wiele pamiątek po św. Janie Pawle II. Trasa ta liczy łącznie 41 km. Inauguracyjny rajd po tych terenach odbył się 15 października 2015 roku, czyli w przeddzień rocznicy wybrania Karola Wojtyły na papieża. Do dziś wędrują po nim zorganizowane grupy a także osoby indywidualne zarówno z regionu świętokrzyskiego, jak i innych zakątków Polski.

Coroczne spotkania w Masłowie

Pamiątką po wizycie Ojca Świętego w stolicy województwa świętokrzyskiego jest także Diecezjalne Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży zainicjowane przez ks. biskupa Mariana Florczyka. Już od 11 lat odbywa się ono na początku czerwca w Masłowie. Przy okazji tych spotkań biskup pomocniczy podkreśla, że wydarzenie to ma przede wszystkim dwa znaczenia. - Zależało mi, aby zgromadzić wszystkich tych ludzi, aby nie tylko stworzyć z nich żywy pomnik, który upamiętni pobyt Jana Pawła II na naszej ziemi. Chcemy też uświadomić, że należy się im nasza miłość i że są nam wszystkim potrzebni – powiedział biskup podczas tegorocznego spotkania. Wydarzenie w Masłowie każdego roku gromadzi setki osób z różnymi typami niepełnosprawności.

Jan Paweł II na Wesołej 54

Postać św. Jana Pawła II, jego nauczanie i wskazówki, każdego dnia pielęgnowane są przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 działające przy Kościele Akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach. Na spotkania organizowane w ramach Centrum zapraszani są tak naprawdę wszyscy. Z myślą o studentach realizowane jest między innymi Duszpasterstwo Akademickie. Spotkania odbywają się we wtorki po wieczornej Mszy świętej. Z kolei ci, którzy lata studiów mają już za sobą zapraszani są w każdy czwartek, również po wieczornej Eucharystii w Kościele św. Jana Pawła II. - W środy z kolei, o godzinie 10. zapraszamy mamy z małymi dziećmi na warsztaty pt. „Odkryj swoją pasję i żyj”. Zapraszamy też panie na konferencje o godz. 18. w tym samym dniu – informuje ks. Rafał Dudała, rektor Kościoła Akademickiego.Centrum Duszpasterstwa Wesoła 54 jest znane także z profesjonalnych kursów narzeczeńskich. Nie tak dawno, bo 5 października rozpoczął się kolejny. - Nasze kursy prowadzone są przy użyciu metod aktywizujących. Trwają  9 tygodni. To jest dowód na to, że poważnie podchodzimy do sprawy małżeństwa – podkreśla kapłan.Jest też coś dla małżonków. – Rozpoczęliśmy także Kurs Małżeński. Są to takie  „randki”,  na których małżonkowie poznają się lepiej i pogłębiają swoje relacje – uzupełnia ks. Dudała.Jak się okazuje, to nie wszystko: lista inicjatyw realizowanych przez Centrum jest jeszcze bardzo długa. Szczegóły znaleźć możemy u źródła, czyli na Wesołej 54.

 Wciąż żywy w Mnichowie

Nauczanie Świętego Jana Pawła II jest wciąż żywe także w  parafii p.w. św. Szczepana w Mnichowie, miejscu do którego niecały miesiąc temu przekazano Jego Relikwie. Proboszcz parafii- ks. kanonik dr Grzegorz Kaliszewski podkreśla, że postać papieża Polaka jest dla wiernych bardzo ważna. - Wkrótce po śmierci Ojca Świętego w naszej parafii rozwinęło się wiele pięknych inicjatyw, organizowaliśmy m.in. wieczory modlitewne o dar kanonizacji Jana Pawła II.  Dziś również - dzieci, młodzież i osoby starsze podejmują różnego rodzaju inicjatywy, które mają na celu pozostawienie w sercu postać tak wielkiego świętego, jakim jest Jan Paweł II – zauważa kapłan. Obecnie na placu przed Kościołem w Mnichowie widnieje okazała figura przedstawiająca świętego Jana Pawła II w objęciach Matki Bożej Fatimskiej. Jest również w budowie ołtarz, gdzie będzie miejsce na płaskorzeźbę przedstawiającą św. Jana Pawła II. - Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar tak Wielkiego Człowieka.  Ufamy, że dar Relikwii Świętego Jana Pawła II pozwoli nam jeszcze bardziej doświadczyć Jego żywej obecności, promieniowania mądrości zawartej w Jego nauczaniu i umocni naszą wiarę w Ojca pełnego miłosierdzia – podsumował proboszcz. 

Przed nami dwie ważne daty związane ze św. Janem Pawłem II: 16 października będziemy obchodzili 39. rocznicę wyboru ks. kardynała Karola Wojtyły na papieża, kilka dni później, czyli 22 października przypada z kolei rocznica inauguracji Jego pontyfikatu a także liturgiczne wspomnienie świętego. Niech to będzie więc kolejna okazja do wspomnień Jego nauczania.

Iwona Gajewska-Wrona

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO