KOŚCIÓŁ
Odnowa i nawrócenie


Felieton księdza biskupa Jana Piotrowskiego na temat Różańca, jaki ukazał się w tygodniku "eM Kielce":
Październik jest miesiącem Matki Bożej, modlitw za misje i pamięci o świętym Janie Pawle II. W liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” papież przypomina, że trzeba być w szkole Maryi, aby mieć jej wrażliwość. Umieć wypełniać wolę Boga w codzienności, tak jak Matka Najświętsza. Trzeba też słuchać tego, co Jezus mówi przez Maryję: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”. W Ewangelii znajdziemy wskazania Jezusa, których nie spełniamy, bo jesteśmy zakochani w swoim egoizmie, pochłonięci własnymi słabościami. Za wstawiennictwem Maryi skorzystajmy więc z czasu nawrócenia
Przed każdym modlącym się na różańcu otwiera się horyzont misyjnych potrzeb Kościoła. Przedostatnia niedziela października jest Światowym Dniem Misyjnym. To wspólne wołanie i prośba o nowych siewców Ewangelii w wymiarze duchowym i materialnym. W modlitwie różańcowej będziemy się modlić za misjonarzy. Oprócz środków materialnych, misje potrzebują modlitwy, a tę może ofiarować każdy chrześcijanin.
Jednocześnie w październiku obchodzimy rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jak wiadomo, żyliśmy wtedy w zupełnie innym kontekście historycznym, ustroju, relacjach społecznych i sytuacji ekonomicznej. Jan Paweł II przez nauczanie społeczne dodawał nam odwagi, a jednocześnie na pierwszym miejscu stawiał Chrystusa. To jego wołanie „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, „Nie lękajcie się!”, a później modlitwa o powiew Ducha Świętego odnawiały w nas nadzieję, rodziły nowego człowieka, dodawały otuchy i otwierały na przemiany. Później doszło do epokowych zmian nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i na świecie. Święty Jan Paweł II naznaczył historię Polski i Polaków oraz całego Kościoła.
Spotkania z Janem Pawłem II i nawet niedługie osobiste rozmowy odbyłem wtedy, kiedy zostałem mianowany dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych. Ojciec Święty zawsze pytał o pracę naszych misjonarzy. To niepowtarzalne doświadczenie zachowuję nie tylko na fotografiach, ale też głosząc naukę Jana Pawła II i realizując nakaz Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. W encyklice „Redemptoris missio” napisał, że wiara umacnia się, jeśli jest przekazywana. W tym tkwi sens życia i funkcjonowania Kościoła. Sobór Watykański II przypomniał, że Kościół z natury jest misyjny i nikt nigdy nie odwołał tego nakazu Jezusa. Głosząc słowo Boże czy katechizując, robimy to w myśl prawdy: „Czyńcie ich moimi uczniami”. Jeśli odwołujemy się do Ewangelii i do nauczania Jana Pawła II, wtedy nasze życie w sensie posłannictwa musi być misyjne.
Z osobą świętego Jana Pawła II łączy się także poparcie Dzieła Nowego Tysiąclecia, w którym chcemy pomóc polskiej młodzieży. Łącząc więc nasze wysiłki z modlitwą, twórczą pracą i Bożym błogosławieństwem, tworzymy kompleksową całość, która buduje Kościół i naszą Ojczyznę.
Biskup Kielecki Jan Piotrowski
![[FOTO+WIDEO] Rozpoczęliśmy peregrynację Krzyża Jubileuszowego w diecezji kieleckiej](/media/k2/items/cache/f87c7b83d99b50d0605e0fa8767bd3a7_L.jpg)




![[FOTO] Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki: Każda uczciwa praca ma sens](/media/k2/items/cache/b7bec051090bfb4ead59972420867650_L.jpg)


