Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Piąta bazylika mniejsza w diecezji? O to starają się jędrzejowscy cystersi

wtorek, 11 stycznia 2022 11:09 / Autor: Michał Łosiak
Piąta bazylika mniejsza w diecezji? O to starają się jędrzejowscy cystersi
Fot. FB/archiopactwo
Piąta bazylika mniejsza w diecezji? O to starają się jędrzejowscy cystersi
Fot. FB/archiopactwo
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Bardzo możliwe, że już niedługo kościół w Archiopactwie Cystersów w  Jędrzejowie zostanie podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dokumenty w tej sprawie mają zostać wysłane do Watykanu.

Wszystko zaczęło się od złożenia prośby do Biskupa Kieleckiego, który poparł starania ojców cystersów. W sierpniu zeszłego roku pomysł przegłosowała Konferencja Episkopatu Polski. Wówczas stworzono specjalny kwestionariusz oraz album dotyczący kościoła.

– Biskup Jan Piotrowski, wraz z całą Radą Kapłańską, wyraził pragnienie, aby nasza świątynia została bazyliką mniejszą – informuje ojciec Rafał Ścibiorowski, opat Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie.

Kościół byłby piątą świątynią, która posiada ten tytuł w naszej diecezji. Obecnie są nimi: Bazylika Katedralna w Kielcach, Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy, Bazylika Grobu Bożego w Miechowie oraz Bazylika św. Marcina w Pacanowie.

– Cała dokumentacja dotycząca archiopactwa znajduje się w Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Biskup Kielecki Jan Piotrowski pisze pismo przewodnie. Zostanie ono przesłane do Watykanu. Wówczas Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów po przejrzeniu albumu i kwestionariusza wyda dokument, który otrzyma do podpisania papież. Wówczas Nuncjusz Apostolski i biskup diecezjalny ogłaszą dekret i wtedy kościół zostanie podniesiony do godności bazyliki mniejszej – tłumaczy ojciec Rafał Ścibiorowski.

Jakie będzie to miało znaczenia dla cystersów?

– Po pierwsze, zmieni się tytuł kościoła. Po drugie, staramy się o kanonizację błogosławionego Wincentego Kadłubka. Liczymy więc na to, że jego kult będzie wzrastał, a jego postać będzie jeszcze lepiej poznana – mówi ojciec opat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO