Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Szkoła we Włoszczowie z prestiżową nagrodą. Za pamięć o obronie krzyży

środa, 28 lutego 2024 09:52 / Autor: Michał Łosiak
Szkoła we Włoszczowie z prestiżową nagrodą. Za pamięć o obronie krzyży
Fot. Youtube
Szkoła we Włoszczowie z prestiżową nagrodą. Za pamięć o obronie krzyży
Fot. Youtube
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie otrzyma prestiżową Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za pamięć o strajkach w obronie krzyży. W tym roku obchodzimy 40-lecie wydarzenia, które stało się symbolem walki o wiarę, godność i prawa człowieka.

Są wakacje roku 1984. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie wracają do szkoły. W salach lekcyjnych na pozór wszystko jest po staremu – ławki, tablice i krzesła. Ze ścian zniknęły jednak krzyże. Uczniowie rozpoczynają starania o ich przywrócenie. Rozpoczęły się one petycją do dyrekcji. Już 1 grudnia młodzież powiesiła krzyże z powrotem, te jednak bardzo szybko zniknęły. Dwa dni później była już zmobilizowana do tego, aby rozpocząć strajk okupacyjny, który odbił się szerokim echem w całym kraju.  Wśród strajkujących była Jolanta Suliga.

– Dla mnie i moich kolegów był to heroizm. Odkryłam to trochę później, niż podczas protestu. Zauważyłam także, że krzyż jest drogą do zbawienia. Tak uczyli i wychowywali mnie rodzice. Zrodziło się w nas szalone zaufanie do siebie i tych, którzy chcieli nam pomóc. Wielkie serce oddali nam mieszkańcy Włoszczowy, wszyscy ludzie, którzy nie byli bezpośrednio związani ze szkołą. Największą odwagę dawał nam krzyż. Oprócz odwagi był też jednak lęk. Mieliśmy ku temu powody. Dostawaliśmy różne informacje, nawet o oddziałach ZOMO, które miałyby nas zaatakować – tłumaczy pan Jolanta.

rozmowa123.jpg

Uczniów wspomagali również odważni kapłani: ksiądz Marek Łabuda i ksiądz Andrzej Wilczyński. Ostatecznie protest zakończył się 16 grudnia nabożeństwem w kościele parafialnym.

Od lat historię walczących o krzyże uczniów upamiętnia Zespół Szkół nr 3 we Włoszczowie. Co roku, w okolicach 16 grudnia odprawiana jest specjalna Msza Święta w tamtejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej składane są kwiaty pod pamiątkową tablicą. Co roku w szkole organizuje się również okolicznościowe akademie. W 2021 roku z inicjatywy Starostwa Powiatowego – we współpracy z Pocztą Polską – odbył się ogólnopolski konkurs na kartkę pocztową.

– Chcemy, żeby młodzież pamiętała o tych wydarzeniach. Staramy się skłonić ich do refleksji i zastanowienie nad tym, co w życiu jest najważniejsze – mówi Mariola Koza, dyrektor placówki.

To właśnie za pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego przyznała to wyróżnienie włoszczowskiej szkole.

– Oddajemy hołd tamtym nauczycielom i uczniom, ale chcemy przypomnieć również współczesnym podopiecznym placówki o tamtej walce. To również cześć składana wszystkim szkołom zaangażowanym w obronę krzyża i wartości chrześcijańskich – tłumaczy Sławomir Siwek, były prezes zarządu Telewizji Polskiej, przewodniczący rady fundacji „Solidarna Wieś”, która jest fundatorem wyróżnienia.

Tegoroczna nagroda zostanie wręczona 29 lutego w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO