KOŚCIÓŁ
Szlak Papieski Świętego Jana Pawła II w Świętokrzyskiem!


W Świętokrzyskiem utworzono Szlak Papieski Świętego Jana Pawła II. Porozumienie w tej sprawie podpisały Urząd Miasta w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, Urząd Gminy w Górnie, Urząd Gminy w Masłowie oraz Diecezja Kielecka.
Idea utworzenia Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Świętego Jana Pawła II zrodziła się z inicjatywy przewodników świętokrzyskich Lecha Segieta, Jacka Jopowicza i Michała Wilczyńskiego. – Kiedy we wrześniu 2012 roku jechałem wraz z synem w Karkonosze, już dość blisko gór zauważyłem drogowskaz kierujący do szlaku papieskiego. Pomyślałem, że skoro szlak jest tam, gdzie Karol Wojtyła prawdopodobnie nigdy nie był, to także może być u nas, gdzie Papież był. Początkowo miał być to odcinek Kielce – Masłów, ponieważ to stamtąd większość kielczan szła na spotkanie z Janem Pawłem II i tam potem powracała. Przyszła refleksja, że jednak najpierw Papież odbył spotkania w katedrze, gdzie jest teraz kaplica z jego relikwiami i na przyległym placu, na którym stoi jego pomnik. Później przypomniałem sobie o pamiątkach po św. Janie Pawle II, które znajdują się w Dyminach i Kaczynie i w ten sposób szlak nabierał kilometrów – opowiada Jacek Jopowicz, pomysłodawca utworzenia szlaku. Mężczyzna wspomina, że po powrocie do Kielc uzyskał aprobatę ks. bp Mariana Florczyka. Następnie Lech Segiet – przewodnik świętokrzyski i Michał Wilczyński – znakarz szlaków i zapalony turysta wyrazili chęć współpracy w tworzeniu szlaku. - Przyjęci przez bp Florczyka przedstawiliśmy zarys trasy. Na prośbę biskupa załatwianiem wszelkich spraw urzędowych zajął się ks. Krzysztof Banasik – dodaje.
Ostatecznie, szlak rozpoczyna się na placu św. Jana Pawła II obok Bazyliki Katedralnej w Kielcach i biegnie do Masłowa przez Dyminy i Kaczyn, gdzie w parafialnych świątyniach odnajdziemy wiele pamiątek po św. Janie Pawle II. Trasa liczy łącznie 41 km, ale jak zaznacza ks. Mirosław Cisowski, Rzecznik Diecezji kieleckiej, można ją podzielić na krótsze odcinki, dostosowując do możliwości i potrzeb turystów. - Połowa trasy wypada w Kaczynie, gdzie można odpocząć i przenocować. Myślę, że piesze wędrowanie tym szlakiem nie powinno sprawić problemów nawet mniej wytrawnym piechurom. Dlatego jest to dobra propozycja dla rodzin, wycieczek szkolnych, grup parafialnych. Trasę można też pokonać rowerem, a tylko niektóre leśne odcinki mogą nastręczać pewne trudności. Wędrowanie może przybrać formę pielgrzymki, gdyż odnajdziemy tam modlitewne wyciszenie i napotkamy liczne kapliczki i kościoły – mówi kapłan.
Lokalni włodarze przyznają, że nie mieli cienia wątpliwości przy podpisaniu porozumienia o utworzeniu tego szlaku. – Ja myślę, że jesteśmy szczęściarzami, że Świętokrzyski Szlak Papieski przebiega bezpośrednio przez nasze gminy. Zyska na tym wiele osób. Przede wszystkim dzieci i młodzież, dla której postać Ojca Świętego będzie teraz jeszcze bliższa. Zyskają również starsi, którzy mieli okazję żyć w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. Pewnie wiele osób pamięta wizytę papieża na ziemiach kieleckich. Dla mnie było to ogromne przeżycie, dlatego myślę, że teraz wędrując tym szlakiem te wspomnienia będą wracać – mówi Przemysław Łysak, wójt Gminy Górno.
Patronat honorowy nad szlakami papieskimi objął kard. Stanisław Dziwisz, a nadzór merytoryczny i koordynację sprawuje Fundacja Szlaki Papieskie. Rajd inaugurujący funkcjonowanie Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Jana Pawła II odbędzie się w czwartek 15 października br.
![[FOTO+WIDEO] Rozpoczęliśmy peregrynację Krzyża Jubileuszowego w diecezji kieleckiej](/media/k2/items/cache/f87c7b83d99b50d0605e0fa8767bd3a7_L.jpg)




![[FOTO] Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki: Każda uczciwa praca ma sens](/media/k2/items/cache/b7bec051090bfb4ead59972420867650_L.jpg)


