Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wystawa o odważnych matkach na Białogonie

piątek, 22 kwietnia 2022 14:55 / Autor: Michał Łosiak
Wystawa o odważnych matkach na Białogonie
Wystawa o odważnych matkach na Białogonie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Matki – mężne czy szalone?” – to tytuł wystawy jaką już od 29 kwietnia będziemy mogli oglądać przy zabytkowym, drewnianym kościele na Białogonie. Ekspozycję otworzy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

Jej twórczynią jest Marta Dzbeńska-Karpińska, pochodząca z Kielc autorka książki pod tym samym tytułem.

– Zarówno książka, jak i wystawa to 26 historii kobiet, które nie oglądając się na swoje zdrowie zdecydowały się na urodzenie dziecka. To niesłychana sprawa, ponieważ współczesny świat potrzebuje świadków. Św. Jana Paweł II mawiał, że bardziej chcemy słuchać świadków i nauczycieli. Życie ludzkie jest piękne i święte. Musimy je bronić – tłumaczy ks. prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego na Białogonie.

W wyniku długich poszukiwań udało mi się dotrzeć do 26 kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o swoich przeżyciach. Tak powstała opowieść o odwadze, o miłości, o zwycięstwie życia, o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, o nadziei. O męstwie, które pozwoliło sfotografowanym przeze mnie kobietom przezwyciężyć lęk przed śmiercią i, chociaż było to wielkim trudem, uzdolniło je do gotowości złożenia ofiary z własnego życia lub narażenia na szwank zdrowia w imię wartości jaką stanowiło dla nich życie ich nienarodzonych dzieci. Jest to również opowieść o gorącym pragnieniu spełnienia swoich marzeń i dążeniu, mimo wielkich przeciwności, do realizacji macierzyńskiego powołania – o szaleństwie miłości, z której rodzi się życie – mówi autorka książki i wystawy.

Ekspozycja odwiedziła wiele miejscowości w Polsce i Europie. Obecnie jest prezentowana na Ukrainie. Otwarcie wystawy odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 16.30. Będziemy mogli ją oglądać do niedzieli, 8 maja.

plakatmatki

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO