Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny „Smaki Jesieni” już w tę niedzielę

wtorek, 15 września 2020 13:29 / Autor: Marzena Rygiel
15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny „Smaki Jesieni” już w tę niedzielę
15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny „Smaki Jesieni” już w tę niedzielę
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Kicek w obrywce leśnej, pierzchnickie smarowidło z gęsi, jesienny warkocz, sakiewka na czarcią nutę. To tylko niektóre z kilkudziesięciu potraw, które startują w tegorocznym konkursie kulinarnym w ramach wydarzenia 15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny „Smaki Jesieni”.

Jarmark zaplanowano na najbliższą niedzielę, 20 września, w Parku Etnograficznym w Tokarni od godziny 11 do 18.  

– Wydarzenie jest wyjątkowe, ponieważ kumuluje atrakcje dwóch dużych imprez plenerowych. Jarmark zwykle był organizowany w czerwcu, w tym roku dołączył do Smaków Jesieni. W imprezie zapowiedziało udział ponad stu wystawców z regionalnymi potrawami, produktami lokalnymi oraz rękodziełem – informuje Beata Ryń, kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wydarzenie zainauguruje Msza święta w kościele z Rogowa o godzinie 11.

Organizatorzy przygotowali na ten dzień wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, wśród których znajdą się między innymi wiejska foto budka, Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska”, „Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie” oraz wiele innych.

W zagrodzie ze Ślęzan odbędą się pokazy darcia pierza, przędzenia na przęślicy w wykonaniu KGW Korytniczanki, kiszenie kapusty w beczce, pokaz wypieku oraz degustacja podpłomyków w chałupie ze Złotnik.

– Na polu przy alei lipowej zapłoną trzy ogniska, w których będą się piekły ziemniaki. Chętni będą mogli także sami wykopać kartofle na polu tuż za dużą sceną. Odbędą się także bezpłatne warsztaty z wykonywania jesiennych bukietów. Podczas wydarzenia zostaną przeprowadzone konkursy: kulinarny pod hasłem „Wiejskie czekadełko”, EtnoBłyskotka oraz na najpiękniejsze stoisko – mówi Ryń.

Na imprezie nie zabraknie także występów zespołów i kapeli.

– Na dużej scenie zagości znakomita muzyka ludowa i taneczna. Wystąpią Bolechowiczanie, Domaszowianie, Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego, KGW Kowalanki, Axis Band, Kapela Ludowa Stylizowana, Kapela Świętokrzyska, Ignacowianki i Wierna Rzeka – relacjonuje Beata Ryń.

Na zakończenie imprezy koncert zagra zespół After Party. Szczegółowy plan imprezy dostępny jest na https://mwk.com.pl/.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO