Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Nowe wystawy w "Przystanku Historia"

"A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ’39" oraz "Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej" to tytuły dwóch wystaw, które można oglądać od wtorku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Do zwiedzania zaprasza Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

 

Ekspozycja "A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ’39" przygotowana została z myślą o zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie na skutek prowadzonej wojny. Prezentowane relacje świadków pozwalają wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 roku widziany z perspektywy różnych ludzi. Wystawa, która została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, składa się z 40 plansz przedstawiających doświadczenia, a także odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Na tablicach znajdują się fotografie i kopie dokumentów, które oddają ówczesną rzeczywistość w sugestywny i plastyczny sposób.

"Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej" prezentuje początki kina na ziemiach polskich oraz najważniejsze zjawiska i trendy w kinematografii II RP. Przenosi odbiorcę w ponury czas II wojny światowej przedstawiając sytuację, w jakiej znalazły się kino i teatr pod okupacją niemiecką, sowiecką oraz na uchodźstwie. Uświadamia także, jaka była skala represji wobec polskich artystów filmowych i scenicznych ze strony obu okupantów. Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Obie wystawy prezentowane będą od 4 do 28 września w godzinach otwarcia „Przystanku Historia”, czyli od wtorku do piątku od 9 do 17. Wstęp na ekspozycje jest bezpłatny.

 

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO