Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

W Muzeum Dialogu Kultur można zobaczyć czaszkę tura

wtorek, 09 czerwca 2020 14:00 / Autor: Beata Kwieczko
W Muzeum Dialogu Kultur można zobaczyć czaszkę tura
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach
W Muzeum Dialogu Kultur można zobaczyć czaszkę tura
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzeum Dialogu Kultur zaprasza na spotkanie ze zwierzętami epoki lodowcowej. Od 8 do 14 można oglądać potężną czaszkę tura.

Muzeum w każdym tygodniu czerwca prezentuje jeden eksponat związany z dawno wymarłym zwierzęciem. Tym razem jest to czaszka tura.

- Tur jest wymarłym gatunkiem zwierzęcia, uznawanym za przodka niektórych ras bydła domowego. Zwierzęta te wymarły najpierw w Europie Zachodniej, około X wieku we Francji, a między XI i XII wiekiem na większości obszaru Niemiec - mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jednym z bardzo nielicznych miejsc występowania turów w XIV wieku było Mazowsze. Ich główną ostoją była Puszcza Jaktorowska, gdzie były specjalnie chronione na mocy traktatów książęcych. Tam zabicie tura bez zezwolenia groziło karą śmierci. Pomimo tak drastycznych restrykcji ostatnia samica padła z przyczyn naturalnych w 1627 roku. Niestety, mała populacja straciła naturalne możliwości krzyżówek genetycznych, a przez to odporność na choroby i możliwość adaptowania się do nowych warunków środowiska. Czaszkę tego zwierzęcia Muzeum Dialogu Kultur otrzymało w darze od dr Danuty Gierulskiej z Kielc.

Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO