Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Propozycje Muzeum Narodowego na lato

poniedziałek, 06 lipca 2020 11:12 / Autor: Beata Kwieczko
Propozycje Muzeum Narodowego na lato
Propozycje Muzeum Narodowego na lato
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzeum Narodowe w Kielcach powróciło do cyklu Niedziela w Muzeum. Instytucja przygotowała również wiele propozycji wakacyjnych spotkań ze sztuką online. Wśród nich warsztaty edukacyjne oraz podróże po całym świecie.

Cykl zainaugurowało spotkanie "Panny Pareńskie: Maria, Zofia i Eliza", które poprowadziła dr Anna Myślińska. Kolejne, "Poza systemem. Działalność artystów projektantów szkła poza instytucjami w czasach PRL" odbędzie się w niedzielę, 19 lipca. Wykład wygłosi Anna Pietrzak.

W sierpniu spotkania będą odbywać w każdą niedzielę. W programie znajdą się prelekcje "Prace konserwatorskie przy portrecie Felice Zaccchia Ronadanini" Małgorzaty Misztal i Justyny Król, "Johann Sigismund Menzel i szkła z portretami sylwetowymi" Anny Pietrzak, "Konserwacja portretu Marii Kazimiery Sobieskiej nieznanego artysty" Anny Żak, "Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie" dr Anny Myślińskiej oraz "Znak wolności - Solidarność pisana czerwienią" dra Pawła Grzesika.

Z kolei od 6 lipca do 28 sierpnia potrwa cykl wakacyjny. - Członkowie grupy Edukacja #online z MNKi na Facebooku poznają sylwetki najpopularniejszych artystów, których prace można podziwiać w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - mówi Agnieszka Dziwoń z działu Promocji Muzeum Narodowego w Kielcach. Wśród nich znajdą się m.in. Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska i Józef Pankiewicz.

Będą także "Wakacyjne podróże ze sztuką". - Za każdym razem pretekstem do zwiedzania stanie się jeden obiekt z kolekcji Muzeum. Uczestnicy poznają głównie te mniej popularne i udadzą się do miejsc na świecie, skąd mogły pochodzić materiały wykorzystane w prezentowanym przedmiocie. Cykl będzie prezentowany na Facebooku Muzeum - tłumaczy Agnieszka Dziwoń.

Ponadto instytucja będzie kontynuować cykle edukacyjne: Porcelana ćmielowska w pigułce, Historyczna kartka z kalendarza, Muzealne foto-atelier, Uczniowie kieleckiej szkoły, Prawdziwi bohaterowie Trylogii oraz Obiekt tygodnia. Nie zabraknie też gimnastyki w ogrodzie włoskim przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w ramach cyklu "Poczuj miętę do sztuki". Zapisy na stronie: mieta.gymmanager.com.pl. Po ćwiczeniach uczestnicy będą zwiedzać wystawy stałe w Muzeum.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO