Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Będzie fantastycznie! Sabat Fiction-Fest już wkrótce

poniedziałek, 23 sierpnia 2021 11:17 / Autor: Adrianna Linertowicz
Będzie fantastycznie! Sabat Fiction-Fest już wkrótce
Będzie fantastycznie! Sabat Fiction-Fest już wkrótce
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Japońskie filmy animowane, wikingowie, futrzaki, planszówki oraz niecodzienne przebrania - to wszystko znajdziemy naraz w jednym miejscu. Już w najbliższy weekend czeka nas Sabat Fiction-Fest - największy festiwal fantastyki w regionie.

Tym razem kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sabat Fiction-Fest odbędzie się w kieleckim Parku Miejskim.

– Jeśli tylko pogoda dopisze, to w sobotę zapraszamy na koncert zespołu 4Szmery, który jest najlepszym coverbandem AC/DC w Europie.Mamy w programie też m.in. konkurs wiedzy o "Grze o tron". Poza tym dużo prelekcji, namiot gier elektronicznych i planszowych, turnieje gier. Będzie też można potańczyć, zaprezentują się również różni wystawcy – zapowiada prezes Stowarzyszenia Sabat Fiction, Piotr Nawrotek.

Dotychczas wydarzenie organizowano na Targach Kielce, jednak w tym roku pandemia wymusiła zmianę planów.

– Ze względu na bardzo niepewną sytuację covidową uznaliśmy, że najlepiej będzie zorganizować tegoroczny Sabat Fiction-Fest na świeżym powietrzu. Początkowo planowaliśmy jedynie formę online, ale już wszyscy mamy jej dość, dlatego gdy tylko pojawiła się taka możliwość zdecydowaliśmy o zmianie planów – dodaje Piotr Nawrotek.

Na uczestników wydarzenia będzie czekało mnóstwo atrakcji. Organizatorzy zapowiadają nawet... pochód Gandalfa na świeżym powietrzu. Na imprezie tego rodzaju, rzecz jasna, nie może zabraknąć także cosplayerów. A czym jest cosplay?

– Cosplayerzy wcielają się w wybraną przez siebie fikcyjną postać z gry, książki albo filmu. W tej dziedzinie ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Można na jeden dzień zostać Wiedźminem, Batmanem albo postacią z ulubionego anime. Zjawisko wywodzi się z Japonii, ale popularne jest na całym świecie. I to wcale nie rozrywka tylko dla dzieci – wyjaśnia Marcin Kasprzak, który wraz z przyjaciółmi przygotowuje własne kostiumy na tego typu imprezy.

– Kilka osób zadeklarowało się, że jak tylko nie będzie padać, to pojawią się w strojach na wydarzeniu - informuje Piotr Nawrotek. 

Na tegorocznym "Sabacie" pojawią się także specjalni goście. Zaproszenie przyjęli m.in. Paweł Staszczak (rekonstruktor i YouTuber), Klub Historyczny Hird (zajmujący się odtwarzaniem życia i zwyczajów wikingów) oraz Legion 501 (odtwarzający postacie z "Gwiezdnych Wojen"). Z kolei w parkowej muszli zaprezentują się zespoły: 4Szmery i Lovaż.

Sabat Fiction-Fest odbędzie się w weekend 28-29 sierpnia. Udział w imprezie jest bezpłatny. Ze szczegółowym programem wydarzenia można zapoznać się tutaj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO