Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Dzieła Beksińskiego wirtualnie

poniedziałek, 20 stycznia 2020 13:22 / Autor: Beata Kwieczko
Dzieła Beksińskiego wirtualnie
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach
Dzieła Beksińskiego wirtualnie
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dzieła Zdzisława Beksińskiego wirtualnie będzie można oglądać od najbliższej środy w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pokaz wirtualnej rzeczywistości tego wybitnego artysty towarzyszy wystawie "Strach", która została otwarta w kieleckim Muzeum pod koniec listopada.

Pokaz to podróż przez obrazy Beksińskiego z lat siedemdziesiątych, z tzw. okresu fantastycznego jego działalności. - Podróży tej towarzyszy specyficzna atmosfera, która znajduje się w jego obrazach oraz bardzo nastrojowa muzyka podkreślająca to, co znajduje się w tych dziełach - mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Skąd wziął się pomysł na takie wydarzenie? - Można powiedzieć, że jest to pomysł samego Beksińskiego, bo 30 lat temu marzył on o możliwości założenia specjalnych rękawic i hełmu z okularami rzeźbieniu w wirtualnej glinie i zapisywaniu informacji w wirtualnej rzeczywistości - tłumaczy Urszula Kinder.

Pokaz wirtualnej rzeczywistości Beksińskiego trwa sześć minut. Podczas niego każdy uczestnik otrzyma specjalne gogle i słuchawki. Osoby niepełnoletnie muszą przyjść wraz z opiekunem.

- Obrazy Beksińskiego z ich atmosferą i niezwykłą wizją stają się równoległymi światami, w których można się znaleźć, będąc jednocześnie ich częścią. Dopełnieniem tego niezwykłego doświadczenia jest nastrojowa muzyka, pogłębiająca wrażenia estetyczne - mówi o pokazie Janusz Barycki, prezes Fundacji "Beksiński", która organizuje wydarzenie we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.

Koszt zwiedzania wystawy "Strach" wraz z pokazem wynosi 25 złotych bilet normalny i 20 złotych ulgowy. Koszt samego pokazu to 10 złotych. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17. Pokaz można oglądać do końca lutego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO