Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Edward Manitius i jego wytwórnia w Muzeum Zabawek i Zabawy

poniedziałek, 23 maja 2022 14:19 / Autor: Magdalena Nowak
Edward Manitius i jego wytwórnia w Muzeum Zabawek i Zabawy
Edward Manitius i jego wytwórnia w Muzeum Zabawek i Zabawy
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Zabawki, które były jednocześnie opakowaniami na słodycze i pamiątki po warszawskim twórcy Edwardzie Manitiusie zostaną zaprezentowane podczas najbliższego wernisażu w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie, która przygotowywana jest wspólnie z Muzeum Warszawy przedstawiona zostanie zarówno postać twórcy jak i wymyślone przez niego oryginalne zabawki. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obiektów wraz z archiwaliami w postaci zdjęć i dokumentów z okresu sprzed jak i po II wojnie światowej.

– Wystawa jest przykładem doskonałego wzornictwa polskiego międzywojnia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem w Polsce, Europie a nawet Stanach Zjednoczonych. Wiele osób myślało, że Manitius tworzy zabawki tylko dla dzieci, mogli jednak z nich korzystać dorośli – ozdabiając nimi np. mieszkanie. Te przedmioty były też użytkowe, można było do nich schować słodycze czy inne rzeczy – mówi Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

– Wystawa odkrywa też ciekawą historię Edwarda Manitiusa, jego rodziny oraz jego wytwórni, pokazuje też świat reklamy dwudziestolecia międzywojennego. Twórca otrzymywał zlecenia ozdabiania warszawskich witryn sklepowych, z tego czasu zostały różne rysunki, które można oglądać na ekspozycji – dodaje Daria Dyktyńska.

Edward Manitius był przemysłowcem, projektantem i właścicielem Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych w Warszawie, którą założył w 1926 r. Wśród produkowanych przez jego wytwórnię wyrobów największym uznaniem cieszyły się drewniane - drążone figurki zwierząt. Zabawki te były jednocześnie opakowaniami na słodycze, które skrywały w środku m.in. czekoladki firmy E. Wedel.

Projekty Manitiusa wyróżniały się na tle branży zabawkarskiej oryginalnością i pomysłowością wykonania; w 1939 r. znalazły się na wystawie światowej w Nowym Jorku. Na wystawie będzie można obejrzeć także zabawki z okresu lat powojennych, które powstawały w zmienionym systemie politycznym i ekonomicznym. Wernisaż odbędzie się 27 maja o godz. 17.00.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO