Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Einstein bohaterem spektaklu w "Kubusiu". Premiera online w sobotę

środa, 27 stycznia 2021 14:41 / Autor: Beata Kwieczko
Einstein bohaterem spektaklu w "Kubusiu". Premiera online w sobotę
Fot. Bartek Warzecha
Einstein bohaterem spektaklu w "Kubusiu". Premiera online w sobotę
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Komunikacji dziecka z otoczeniem i dojrzewaniu do życia społecznego został poświęcony najnowszy spektakl pt. "Planeta Einsteina" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, którego premiera online odbędzie się w najbliższą sobotę. Inspiracją do stworzenia sztuki było dzieciństwo Alberta Einsteina.

Sztukę napisała uznana dramatopisarka Elżbieta Chowaniec, autorka słuchowiska o Stefanie Karskim "Nasz Teatr" oraz współautorka spektakli "Pod adresem marzeń" i "Dziadki, dziatki", a jej reżyserem jest Robert Drobniuch, były dyrektor teatru "Kubuś", który obecnie kieruje Teatrem Guliwer w Warszawie. Twórców zainspirowało życie Alberta Einsteina.

– Zaintrygowało nas to, że ten wybitny naukowiec przez całe swoje dzieciństwo miał problem z komunikacją i mówieniem, dlatego sztuka dotyczy komunikacji dziecka z otoczeniem, rodzicami i przyjaciółmi. Jest też refleksją na temat dojrzewania do życia społecznego głównego bohatera – mówi Robert Drobniuch.

A głównym bohaterem spektaklu jest ośmioletni Jasiek, syn fizyków, którego rodzice nazywają Einsteinem. Rodzina ma się przeprowadzić na nową planetę, ale to nie podoba się Einsteinowi. Chłopiec boi się nowych doświadczeń, nowej szkoły i nowych kolegów, ale ląduje na nowej planecie, gdzie spotyka niezwykłego przyjaciela, który próbuje mu pomóc w akceptacji zmian.

W roli głównej wystąpi Anna Domalewska, a oprócz niej na scenie zobaczymy Jolantę Kęćko, Michała Olszewskiego, Błażeja Twarowskiego, Rafała Iwańskiego i Zdzisława Reczyńskiego.

Scenografię do spektaklu zaprojektowała Katarzyna Proniewska-Mazurek, muzykę skomponował Jerzy Bielski, za projekcje  odpowiada Przemysław Żmiejko, a za światło Prot Jarnuszkiewicz.

– Jerzy Bielski stworzył ciekawe efekty muzyczne. Wykreował świat dźwięków używając dziwnych instrumentów cyfrowych, typu grająca pleksi lub pudełko reagujące na światło i dotyk. Te dźwięki są naprawdę kosmiczne. A do tego dochodzi jeszcze theremin, instrument który służy do grania na żywo – zdradza Robert Drobniuch.

Reżyser podkreśla, że premiera online jest przygotowywana inaczej niż ta, którą widzowie oglądają w teatrze.

– To jest inny proces. Na początku przygotowaliśmy spektakl tak jak do teatru na żywo, a potem stworzyliśmy plan filmowy, który trwał cały dzień i nagrywaliśmy wszystko scena po scenie. Teraz trwa postprodukcja materiału i widzowie będą mogli zobaczyć tę adaptację teatralno-filmową w swoich domach – tłumaczy.

Przedstawienie powstało w koprodukcji z Teatrem Animacji w Poznaniu, gdzie miało już swoją premierę w październiku 2020 roku. Premierę online zobaczymy 30 stycznia o godzinie 17. Link do bezpłatnego obejrzenia spektaklu zostanie zamieszczony na stronie internetowej Teatru "Kubuś" oraz na profilu facebookowym instytucji.

Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 7 lat.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO