Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Filharmonia jeszcze online

piątek, 07 maja 2021 14:00 / Autor: Beata Kwieczko
Filharmonia jeszcze online
Filharmonia jeszcze online
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na kolejny koncert online. Tym razem będzie to "Kanon Polihymni", podczas którego usłyszymy m.in. "I Koncert klarnetowy" Carla von Marii Webera.

Carl Maria von Weber skomponował "I Koncert klarnetowy f-moll" w 1811 roku i zadedykował go klarneciście Heinrichowi Josephowi Baermannowi. Dzieło jest poważne i dramatyczne, niemal operowe, ekspresyjne. Składa się z trzech części: mocnego otwierającego allegro, intensywnie ekspresyjnego centralnego adagio i energicznego zamykającego rondo allegretto. Weber jest najwyraźniej mistrzem orkiestry romantycznej.

Koncert usłyszymy w interpretacji Juliana Paprockiego, klarnecisty Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie.

Później zabrzmi "Symfonia Szkocka" Feliksa Mendelssohna zainspirowana podróżą po Szkocji w 1829 roku. Zrodzone wówczas pomysły dojrzewały całe lata, aż wreszcie w 1842 roku kompozytor ukończył dzieło, na którego kartach znajdziemy dźwiękową reminiscencję wizyty w zrujnowanej kaplicy pałacu w Edynburgu, echa skocznych ludowych melodii w wesołym scherzu, czy wzruszającą (domniemaną) "modlitwę królowej Marii Stuart" w cytacie z własnego opracowania Ave Maria.

Orkiestrą pokieruje Jerzy Swoboda, wielka osobowość świata muzycznego znakomity dyrygent, profesor sztuk muzycznych, który na koncie ma także przygodę z filmem.

Transmisja koncertu rozpocznie się w piątek, 7 maja, o godzinie 19 na kanale You Tube Filharmonii Świętokrzyskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO