Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Filharmonia zaprasza na dwa koncerty

wtorek, 23 lutego 2021 14:36 / Autor: Beata Kwieczko
Filharmonia zaprasza na dwa koncerty
Filharmonia zaprasza na dwa koncerty
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Wieczór z klasyką" to tytuł koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej. Przed publicznością wystąpią skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz oraz Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Podczas koncertu zabrzmią utwory Ludwiga van Beethovena oraz Josepha Haydna. Wieczór rozpocznie "Romans nr 2" Beethovena. Później publiczność wysłucha "Koncertu skrzypcowego G-dur" Josepha Haydna, który rzadziej gości w salach koncertowych. Utwór pochodzi z wczesnego okresu twórczości kompozytora, z czasów jego pracy na dworze Esterházych. Zinterpretuje go znakomita, znana na całym świecie skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.

Muzyczny wieczór zakończy urokliwa, pełna humoru i pogody ducha "VIII Symfonia F-dur" Ludwiga van Beethovena, która została napisana w 1812 roku.

Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, pedagog i dyrygent, były dyrektor Filharmonii Poznańskiej i Białostockiej.

Koncert odbędzie się w piątek, 26 lutego, o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej.

Z kolei dzisiaj, 23 lutego, o godzinie 18.30 Filharmonia zaprasza na występ Krakowskiego Kwintetu Dętego, który zaprezentuje wybór kompozycji polskich twórców okresu XX wieku.

Zespół powstał w 1998 roku i tworzą go członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego: oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek, fagocista Paweł Solecki, oraz flecistka Katarzyna Kurowska-Mleczko i waltornista Tadeusz Tomaszewski. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego są laureatami wielu konkursów muzycznych, którzy spotkali się w krakowskiej orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis, współtworząc przez wiele lat grupę dętą o uniwersalnym charakterze. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej.

Podczas koncertu zabrzmią kompozycje Artura Malawskiego, Witolda Lutosławskiego, Józefa Świdra, Marka Stachowskiego, Aleksandra Tansmana oraz Antoniego Szałowskiego.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO