Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Już w piątek dyskusja „Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej”

środa, 17 sierpnia 2022 10:38 / Autor: Aleksandra Rękas
Już w piątek dyskusja „Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej”
Już w piątek dyskusja „Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej”
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W 80. rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt”, ludobójstwa Żydów na okupowanych ziemiach polskich, odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej”. Wydarzenie w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” zaplanowano na najbliższy piątek, 19 sierpnia.

Główna część rozmowy będzie dotyczyła zagłady kieleckiego getta, przeprowadzonej w ramach wspomnianej „Aktion Reinhardt” 20, 22 i 24 sierpnia 1942 r. Większość Żydów została wówczas wywieziona w bydlęcych wagonach do niemieckiego obozu zagłady w Treblince i tam zginęła. Część Żydów zamordowano bezpośrednio na miejscu w trakcie brutalnych akcji wysiedleńczych, a pozostałych umieszczono w obozach pracy przymusowej. Losy ludności żydowskiej Kielc ukazane zostaną na tle wydarzeń w okupowanej Polsce.

W dyskusji uczestniczyć będzie dr Jacek A. Młynarczyk, autor książki „W cieniu Zagłady. Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej” oraz dr Tomasz Domański, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN: Dzieje Żydów w Polsce i stosunki polsko-żydowskie w latach 1917–1990. Spotkanie poprowadzi redaktor Rafał Dudkiewicz.

Organizatorem wydarzenia jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Debata zacznie się o godzinie 17.

u

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO