Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Konkurs "Nasi sąsiedzi - Żydzi"

środa, 03 marca 2021 22:47 / Autor: Beata Kwieczko
Konkurs "Nasi sąsiedzi - Żydzi"
Konkurs "Nasi sąsiedzi - Żydzi"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Zebranie relacji od osób pamiętających Żydów lub od ich potomków to jeden z celów ogólnopolskiego konkursu "Nasi sąsiedzi – Żydzi", który już po raz dziewiąty organizują Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Mile widziane będą wywiady, relacje, słuchowiska i filmy, jak również prace plastyczne.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół wszystkich szczebli. – Cel przedsięwzięcia to zgromadzenie relacji świadków o relacjach polsko-żydowskich i o ich wspólnym życiu w czasie wojny i pokoju. Zależy nam na podtrzymywaniu pamięci o pomocy niesionej ludności żydowskiej przez Polaków, jej tradycjach, obyczajach, ale też o różnych haniebnych wydarzeniach – informuje Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl".

Organizatorzy liczą na wywiady, relacje, słuchowiska i filmy. Najmłodsi mogą wykonać prace plastyczne. Podczas poprzednich edycji konkursu uczniowie przygotowywali najczęściej materiały filmowe, utrwalając historie społeczności żydowskich w swoim miejscu zamieszkania z uwzględnieniem śladów materialnych po dawnych mieszkańcach. Są to np. synagogi, cmentarze i domy modlitwy.

Efektem trzech pierwszych edycji konkursowych jest książka wydana w 2018 roku nakładem Instytutu Pamięci Narodowej "Nasi sąsiedzi - Żydzi. Z dziejów relacji polsko -  żydowskich na Kielecczyźnie w XX wieku" pod redakcją Agnieszki Dziarmagi, Doroty Koczwańskiej - Kality i Edyty Majcher - Ociesy. Zawiera ona siedem artykułów naukowych i 33 wywiady zebrane przez uczniów w 11 miejscowościach Kielecczyzny.

Prace konkursowe można nadsyłać do 30 kwietnia na adres: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" im. Majera Małego, ul. Wspólna 14, 26-020 Chmielnik z dopiskiem: Konkurs "Nasi sąsiedzi – Żydzi". Ogłoszenie wyników nastąpi podczas XVIII Spotkań z Kulturą Żydowską, które odbędą się w czerwcu w Chmielniku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO