Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Muzeoterapia w Kielcach

środa, 29 września 2021 14:46 / Autor: Wojciech Dudkowski
Muzeoterapia w Kielcach
Muzeoterapia w Kielcach
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Leczenie poprzez… wizyty w muzeum? To możliwe! W Kielcach odbędzie się konferencja naukowa na temat muzeoterapii. Autorem tego terminu oraz pomysłodawcą całej idei jest dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, profesor Robert Kotowski.

- Nasz dyrektor jest też organizatorem corocznej, w tym roku trzeciej już edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Muzeoterapia”. Odbędzie się ona 18 i 19 października w Kielcach – informuje Urszula Kinder, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Kielcach.

Czym zatem jest muzeoterapia i na czym polega?

- To pojęcie określające współczesną rolę sztuki i muzeów oraz ich terapeutyczne oddziaływanie na odbiorców, którzy zmagają się z dolegliwościami cywilizacyjnymi, przy wykorzystaniu zbiorów muzealnych oraz doświadczeń psychologów, pedagogów i lekarzy. Wieloletnie badania dowodzą oddziaływania na rozwój osobisty, wyobraźnię, kreatywność, zdrowie i dobre samopoczucie. Widoczny jest także wpływ działalności muzeum na zwiększanie pewności siebie i poczucia własnej wartości, a także rozwój świadomości kulturowej – informuje Urszula Kinder.

Tym tematem zajmuje się kieleckie Muzeum Narodowe już od trzech lat, organizując konferencje naukowe:

- Od 2018 poprzez organizację cyklicznych konferencji naukowych, których celem jest dzielenie się spotrzeżeniami, obserwacjami oraz wnioskami badawczymi dotyczącymi zagadnień muzeoterapii. Podczas najbliższej konferencji zwrócimy uwagę przede wszystkim na emocje, które towarzyszą nam w kontaktach z obiektami muzealnymi – zaznacza nasz rozmówca.

W konferencji wezmą udział psychiatrzy, psychologowie i terapeuci, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO