Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Muzeum Historii Kielc o swoich planach

środa, 17 lutego 2021 21:08 / Autor: Beata Kwieczko
Muzeum Historii Kielc o swoich planach
Muzeum Historii Kielc o swoich planach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Bardzo pracowicie zapowiada się rok w Muzeum Historii Kielc. Placówka chce zorganizować pięć wystaw czasowych, ponad 50 spotkań tematycznych oraz spacery historyczne. W planach jest także prezentacja kultury rosyjskiej i łemkowskiej.

Obecnie w Muzeum można oglądać wystawę "Czesław Łagowski. Malarstwo, grafika, ceramika", która będzie dostępna do końca lutego. Po niej zostanie zaprezentowana ekspozycja łączona. Pierwsza będzie nosić tytuł "Podarunki. Depozyty. Odkrycia", a druga powstanie w ramach zainaugurowanej we wrześniu ubiegłego roku "Sali dla kolekcjonera".

– W trzech salach zostaną pokazane nabytki muzealne z ostatnich dwóch lat. Eksponaty uzupełnimy programem edukacyjnym, pokazującym skąd i w jaki sposób do nas trafiły oraz jaką mają wartość – mówi Krzysztof Mysliński z Muzeum Historii Kielc. Wystawie towarzyszyć będą wykłady, prelekcje, warsztaty i konkursy.

W ostatniej sali zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt meteorytów ze zbiorów Krzysztofa Sochy. Wystawa zostanie otwarta 12 marca. Ekspozycji będzie towarzyszyć interesujący program edukacyjny. W czasie spotkań z kolekcjonerem dowiemy się m.in. czy poszukiwanie meteorytów jest legalne, jak rozpoznać meteoryt i odróżnić go od skał ziemskiego pochodzenia, a także jakie są rodzaje tych kosmicznych kamieni i jak stworzyć własną kolekcję. Uczestnicy warsztatów będą mogli także wykonać unikalną biżuterię i spróbować "kosmicznego" jedzenia. Wystawa potrwa do 16 maja.

Z kolei w czerwcu otwarta zostanie ekspozycja poświęcona twórczości Jadwigi Trzcińskiej. – Artystka ta fascynowała się między innymi kogutami. W naszym muzeum zachowało się kilkanaście szkiców, które je przedstawiają. Do tego zaczęła zbierać ceramiczne ptaszki, głównie koguty i ta kolekcja po jej śmierci również trafiła do naszego muzeum – informuje Krzysztof Mysliński.

Na wrzesień została zaplanowana wystawa fotografii dotycząca zabytków techniki Michała Sieradzana. – Udało nam się przekonać fotografika, żeby poszerzyć ekspozycję o część historyczną, bo mamy wiele niezwykle wartościowych i unikatowych zabytków, zwłaszcza ze Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, o których zapomnieliśmy i niszczeją – dodaje.

Na koniec roku otwarta zostanie wystawa poświęcona obchodom 850-lecia bazyliki katedralnej w Kielcach. Ekspozycja powstanie we współpracy z Muzeum Diecezjalnym.

– Chcemy pokazać historię miasta i Wzgórza poprzez przedmioty ze skarbca katedralnego, głównie tkaniny liturgiczne, które są mało znane, a kielecka katedra ma ich wiele. Chcemy też powiązać je z ich fundatorami i ukazać historię przez biografie tych wybitnych postaci – tłumaczy Krzysztof Myśliński.

Oprócz tego Muzeum planuje również ponad 50 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, które będą realizowane w sześciu cyklach: spotkań m.in. z kuratorami i pracownikami muzeum, którzy opowiedzą o historii Kielc.

Nie zabraknie również spacerów historycznych po Kielcach oraz wydarzeń poświęconych mniejszościom narodowym zamieszkującym nasze miasto. W sierpniu ma się odbyć tydzień kultury łemkowskiej, a w listopadzie miesiąc kultury rosyjskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO