Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Niezwykły koncert w Daleszycach. Transmisja m.in. w Radiu eM

wtorek, 04 maja 2021 16:06 / Autor: Beata Kwieczko
Niezwykły koncert w Daleszycach. Transmisja m.in. w Radiu eM
Niezwykły koncert w Daleszycach. Transmisja m.in. w Radiu eM
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy czwartek, w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Daleszycach odbędzie się nagranie koncertu pt. "Impresje Świętokrzyskie". Będzie on transmitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz Radia eM Kielce.

"Impresje Świętokrzyskie" to autorski projekt muzyczny Łukasza Mazura, obejmujący starannie wybrane i opracowane w stylistyce jazzowej świętokrzyskie melodie ludowe oraz kompozycje własne. Tematy zaczerpnięte tych pieśni - piękne, a czasem nieznane - stały się inspiracją i źródłem dźwięków, którymi można zachwycać, bawić i wzruszać.

Podczas koncertu usłyszymy takie utwory jak "Jungle", oparty na motywach pieśni "Gdzie ta moja baba" według Józefa Ksela oraz "Latino" na motywach "A z góry, a z góry" według Oskara Kolberga. Pojawią się również improwizacje do pieśni liturgicznych np. "Z dawna Polski Tyś Królową".

Projekt ten w ciekawy i nowatorski sposób przybliża współczesnemu słuchaczowi rodzimą, rdzenną, świętokrzyską nutę.

– Muzyka jazzowa niekoniecznie jest popularna w Polsce. Cały czas nosi miano niszowej. Kiedy zabierałem się za ten projekt, wiedziałem, czego ma dotyczyć i jak powinien zabrzmieć. Wszyscy wokół czerpią garściami z tradycji ludowej muzyki i to z powodzeniem. Dlaczego nie uczynić tego w Świętokrzyskiem?" – mówi Łukasz Mazur.

Podczas koncertu kwartet jazzowy Łukasza Mazura, dotychczas "NoName", wystąpi po raz pierwszy pod nową nazwą "LUKA MAZUR QUARTET".

To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w czwartek, 6 maja o godzinie 20, w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Daleszycach z okazji 800. rocznicy parafii w Daleszycach. Ze względu na panujące reżimy sanitarne będzie go można obejrzeć wyłącznie w formie online, za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) Parafii św. Michała Archanioła w Daleszycach oraz Radia eM Kielce (Facebook i YouTube).

Koncert poprowadzą Karolina Opałko oraz ks. Grzegorz Stachura. Całość potrwa około 80 minut.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO