Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Po co komu poezja…

piątek, 25 sierpnia 2017 07:56 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Po co komu poezja…
Po co komu poezja…
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Zwykliśmy mówić z wielkim przekonaniem, że dzisiejsza, wychowana przy komputerach młodzież nie nie lubi poezji i jej nie czyta. Wzdychamy ze smutkiem, że kiedyś było inaczej: chodziliśmy z ulubionymi tomikami w plecaku i czytaliśmy w każdej wolnej chwili. A dzisiaj… nastolatkom tylko smartfony w głowach.

– Po co są wiersze? – zastanawia się Dorota Anyż, która razem z mężem Arturem prowadzi Studio TM, czyli warsztaty teatralne dla uzdolnionej artystycznie młodzieży. – Poezja to emocje, a one trwają niezmienione mimo upływu lat. I z tych emocji powstał spektakl „Kaskaderzy”, oparty na poezji Rafała Wojaczka, Andrzeja Bursy, Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury, Haliny Poświatowskiej. Po prostu zaczęliśmy czytać wiersze. I to był doskonały pomysł.

Zarażeni poezją

Dzieciaki zakochały się w poezji, kłóciły się o każdą zwrotkę, każde słowo, bo to poezja o nich, o życiu i śmierci, o kochaniu, straconych złudzeniach, o szukaniu sensu i prawdy.

Nad spektaklem pracowali od marca. – Czasami miałam wrażenie, że oni nie grają, a wreszcie są sobą. Patrzyłam, jak czytają i otwierają się. Przestawali wstydzić się swojej wrażliwości – podkreśla Dorota Anyż.

W przedstawieniu zagrali młodzi aktorzy Studia TM „Teatr Zbożowy” w Kielcach i „Rej-Wach” w Nagłowicach. Co ciekawe, nie tylko oni zarazili się poezją i teatrem. Mieszkańcom Nagłowic pomysł też mocno przypadł do gustu. – Nagłowiczanie szykowali się na premierę, cieszyli się na nią. Sala wypełniona była po brzegi. Pewien pan dzwonił do córki w Anglii, że po raz pierwszy od 30 lat był w teatrze. I tak mu się spodobało, że zamierza to powtórzyć – opowiada Dorota Anyż.

Spektakl „Kaskaderzy” został przygotowany w ramach programu edukacyjnego „Świętokrzyskie dla młodych”, a „Teatr Zbożowy” otrzymał na niego dofinansowanie prezydenta i urzędu miasta Kielce. Dodajmy, że Fundacja Studio TM prowadzi trzy teatry dla dzieci i młodzieży: „Teatr Zbożowy” w Kielcach, „Pod Basztami” w Chęcinach i najmłodszy „Rej-wach” w Nagłowicach, którego nazwa pochodzi oczywiście od nazwiska Mikołaja Reja, tam urodzonego.

Sypnęło zaproszeniami

Anyżowie są znani nie tylko w Kielcach. Przez ich warsztaty teatralne przewinęły się dziesiątki młodych ludzi. Część zdawała na studia aktorskie, inni próbują swoich sił jako reżyserzy, operatorzy lub dziennikarze radiowi i telewizyjni. Nic więc dziwnego, że i „Kaskaderzy” zyskali uwagę. Spektakl został już wystawiony na X Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna” Rudka 2017 w pierwszych dniach sierpnia. Festiwal to spotkanie najciekawszych teatrów ze wszystkich regionów Polski.

– Młodzi aktorzy zostali docenieni i posypały się zaproszenia na „Kontestacje” w Lublinie, festiwal „Na Dziedzińcu” w Jarosławiu oraz na scenę w Rzeszowie – mówią Anyżowie. To uznane w Polsce festiwale teatralne. Małżeństwo zapewnia, że w najbliższym czasie będziemy mogli zobaczyć „Kaskaderów” również w Kielcach.

W „Teatrze Zbożowym” ruszają właśnie próby do spektaklu „Kosmos” według Witolda Gombrowicza. Reżyseruje go Dominik Obara, młody wychowanek teatru i tegoroczny maturzysta. Przedstawienie będziemy mogli zobaczyć już jesienią.

Dorota Kosierkiewicz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO