Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Prezentacja książki o relacjach polsko-żydowskich już piątego października

czwartek, 30 września 2021 13:23 / Autor: Aleksandra Rękas
Prezentacja książki o relacjach polsko-żydowskich już piątego października
Prezentacja książki o relacjach polsko-żydowskich już piątego października
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Promocja książki „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje - perspektywy” odbędzie się już piątego października, w delegaturze IPN w Kielcach. Publikacja prezentuje nowe spojrzenie na stosunki dwóch narodów – Polaków i Żydów.

W dyskusji wezmą udział autorzy i redaktorzy książki: dr hab. Edyta Majcher-Ociesa, dr Tomasz Domański oraz dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. „pogromu kieleckiego”, tego jak działało prawo, a także jakie manipulacje stosowano przy podawaniu liczby ofiar i przebiegu zajść w mediach.

W publikacji poruszono różnorodne zagadnienia – od wydarzeń w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1904 r. aż po analizę prasy współczesnej. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się okres II wojny światowej i czasy powojenne, w tym wydarzenia z okresu stalinowskiego. Publikowane artykuły przynoszą nowe spojrzenie na badania z zakresu sieci społecznych, historii mówionej czy kwestie źródłoznawcze. Oparte zostały o różnorodną i bogatą podstawę źródłową, m.in. dokumenty wytworzone przez organy sądownicze, policję, Urząd Bezpieczeństwa, konspirację AK, prasę, ale również wspomnienia czy relacje.

- Autorów cechuje świeże spojrzenie, niektóre prace są odkrywcze i mogą inicjować nowe kierunki badawcze. Jest to tom godny polecenia, wolny od utartych schematów, w którym podejmuje się zróżnicowaną tematykę – recenzuje dr Alicja Gontarek.

Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej w Kielcach w 2017 roku. Jej organizatorami były Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.

prezentacja

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO