Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Projektanci biorą kielczan na warsztat

piątek, 28 października 2016 15:38 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Projektanci biorą kielczan na warsztat
Projektanci biorą kielczan na warsztat
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Będzie się działo w pracowniach warsztatowych Instytutu Designu. Projektanci zorganizowali weekendowe zajęcia zarówno dla małych jak i dużych kielczan. Wykonane zostaną między innymi stoliki udające betonowe konstrukcje. Uczestnicy warsztatów poznają również tajemnice zdobniczej techniki, której początki sięgają starożytności.

Najstarszy zachowany obiekt zdobiony w technice, która wykorzystana zostanie przez kielczan ma już 4 tysiące lat. Od starożytności przetrwała do dziś a za ośrodek jej największego rozkwitu uważany jest osiemnastowieczny Toruń. Mowa o intarsji, sztuce zdobniczej polegającej na układaniu małych kawałków drewna w różne wzory. W ten weekend w technice intarsjowania wykonane zostaną proste przedmioty codziennego użytku. Do zdobień wykorzystane zostaną forniry, czyli cienkie kawałki drewna.

Starsi przodem. Najpierw projektanci spotkają się z seniorami. Razem z nimi w tę sobotę wykonają podkładki pod kubek. 

Kilka godzin po zakończeniu warsztatów z seniorami Polacy przekręcą swoje zegary o 60 minut do tyłu. Dla projektantów to okazja by z dziećmi i ich rodzicami pomówić o wzornictwie związanym z czasem. Dlatego w niedzielę Instytut Designu organizuje warsztaty, podczas których powstaną tarcze zegarów według autorskich projektów kielczan. Wykorzystane zostaną oczywiście intarsja i forniry. Instytucja zakupiła mechanizmy zegarów, więc wykonane podczas zajęć przedmioty będą w pełni funkcjonalne.

To nie koniec zaplanowanych atrakcji. W kolejną niedzielę 6 listopada w pracowni Własnoręczni Instytutu Designu powstaną stoliki wyglądające jak betonowe konstrukcje. Warsztaty dla dorosłych poprowadzi technolog betonu Wojciech Życzkowski. W przygotowanych meblach będzie szczypta oszustwa. Dlaczego? - Drewniany stolik będziemy pokrywać masą mikrocementową. To taka zaprawa, która pozwala zamienić zwyczajny stolik w obiekt wyglądający jak betonowy obiekt - wyjaśnia Olga Grabiwoda z pracowni Własnoręczni IDK.

Przygotowane w ten sposób stoliki następnie zostaną wyszlifowane, polakierowane… i zabrane do domów uczestników. Instytut zapewnia wszystkie materiały na te warsztaty. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO