Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Przed nami IV Festiwal Muzyki i Filmu

środa, 07 września 2022 14:39 / Autor: Aleksandra Rękas
Przed nami IV Festiwal Muzyki i Filmu
Przed nami IV Festiwal Muzyki i Filmu
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Ukraińska muzyka ludowa, symfoniczna i filmowa, filmy ukraińskich reżyserów nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach oraz degustacja kuchni ukraińskiej – program tegorocznego Festiwalu Filmu i Muzyki jest bogaty. W piątek, 9 września, zainauguruje  go koncert symfoniczny.

Pierwszy koncert IV Festiwal Filmu i Muzyki zacznie się o godzinie 19 w Sali Koncertowej. Przybliży on widzom muzykę poważną twórców ukraińskich.

- Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane utwory zarówno kompozytorów współczesnych, Lwa Koloduba i Mirosława Skoryka, jak i również kompozytorów wcześniejszego pokolenia: Fedora Yakimenki oraz Levko Revutskyego – informuje Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

W planach są również wieczory filmowe, w czasie których poznamy ukraińskie kino. Wśród tytułów jest „Oddana” z 2020 roku „Do domu” z 2019 roku, „Gniazdo Turkawki” z 2015, „Przewodnik” z 2014 oraz „U311 CZERKASY” z 2019 roku. Filmy emitowane będą kolejno 10, 12,13,14 i 15 września o godzinie 18.30 w Sali Koncertowej filharmonii.

- To jedyna, niepowtarzalna okazja, by zobaczyć ukraińskie kino. To filmy na najwyższym poziomie, poruszające tematykę społeczną, historyczną, wojenną – zachęca Jarosław Skulski, filmoznawca i kierownik kina „Fenomen”.

Opłaty za licencje filmów, emitowanych w ramach imprezy, zostaną przekazane na rzecz walczącej Ukrainy.

Nie zabraknie również  koncertu rodzinnego. Ten odbędzie się 11 września o godzinie 11 w Sali Koncertowej. Festiwal zakończy się koncertem symfonicznym, na którym zaprezentowane zostaną przykłady fuzji symfoniki ukraińskiej z liryzmem i poezją. Finał będzie miał miejsce w piątek, 16 września o godzinie 19.

Wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie degustacja pysznych, tradycyjnych ukraińskich dań. Przygotują je uczniowie ze szkoły „AWANS”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO