Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Przed nami Tydzień Kultury Łemkowskiej

wtorek, 17 sierpnia 2021 10:38 / Autor: Beata Kwieczko
Przed nami Tydzień Kultury Łemkowskiej
Fot. etnozagroda.pl
Przed nami Tydzień Kultury Łemkowskiej
Fot. etnozagroda.pl
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wykłady, film i koncert poświęcone Łemkom znajdą się w programie Tygodnia Kultury Łemkowskiej, którego organizatorem jest Muzeum Historii Kielc. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższą środę w ramach projektu "Swoi Nieznani".

Tydzień Kultury Łemkowskiej zainauguruje wykład Jarosława Giemzy z Muzeum Zamek w Łańcucie pt. "Sztuka sakralna łemkowszczyzny". Spotkanie odbędzie się w środę, 18 sierpnia o godzinie 18 w Muzeum Historii Kielc.

Jarosław Giemza jest wybitnym znawcą malarstwa i architektury cerkiewnej, autorem książek o tej tematyce, m.in. wznawianego kilkakrotnie albumu "Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny".

Dzień później o tej samej porze prelekcję wygłosi Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc. Temat jego wykładu to "Krajobraz i architektura. Budownictwo cerkiewne na Łemkowszczyźnie".

Ostatni wykład odbędzie się w piątek, 20 sierpnia, o godzinie 18, również w siedzibie Muzeum Historii Kielc. Gościem spotkania będzie dr hab. Helena Duć-Fajfer z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przedstawi temat "Łemkowie. Przeszłość i teraźniejszość".

W ramach projektu organizatorzy zaplanowali także projekcję filmu Krzysztofa Krauzego pt. "Mój Nikifor" z 2005 roku, w którym główną rolę zagrała Krystyna Feldman. Jest to sfabularyzowaną historię życia i twórczości Epifaniusza Drowniaka, znanego szerzej pod nazwiskiem Nikifor Krynicki, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych malarzy samouków na świecie. Projekcja odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia o godzinie 20.30 na dziedzińcu Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Tydzień Kultury Łemkowskiej zakończy koncert pieśni Agaty Rymarowicz z zespołem, którego tematem przewodnim będą tradycyjne pieśni łemkowskie. Koncert odbędzie się w niedzielę, 22 sierpnia, o godzinie 18 w Domu Środowisk Twórczych w Pałacyku Zielińskiego. Bilet kosztuje 10 złotych. Wstęp na pozostałe wydarzenia jest bezpłatny.

Współorganizatorem Tygodnia Kultury Łemkowskiej są Instutut Dizajnu oraz Dom Środowisk Twórczych.

Łemkowie to grupa etniczna, której członkowie zamieszkiwali tzw. Łemkowszczyznę, czyli Beskid Niski i część Beskidu Sądeckiego. Obecnie można ich spotkać w zachodniej części naszego kraju. Współcześnie jedynie część Łemków mieszka na terenach historycznej Łemkowszczyzny, czyli w województwie małopolskim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO