Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Rozpoczęły się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Przed nami wiele koncertów

piątek, 19 sierpnia 2022 15:02 / Autor: Wojciech Dudkowski
Rozpoczęły się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Przed nami wiele koncertów
Rozpoczęły się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Przed nami wiele koncertów
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pierwsze koncerty, promujące Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej za nami. Odbyły się w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Kolejne już w najbliższych dniach w naszym regionie, m. in. w Tarczku, Starachowicach i Kielcach.

– Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy z wielu powodów, choćby dlatego, że wyszliśmy poza Świętokrzyskie. Prolog odbył się na ziemi warmińskiej. Mamy wielu partnerów, w Kielcach, ale i poza Kielcami, w tym samorządy miast, gdzie odbywają się koncerty. Jest też wielu partnerów i współorganizatorów, takich jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury – wymienia Krystyna Nowakowska, menedżer festiwalu.

Dyrektor artystyczny festiwalu profesor Marek Toporowski zauważa, że muzyka z dawnej epoki słucha się lepiej w historycznych wnętrzach.

- Często wyobrażamy sobie koncerty muzyki klasycznej jako coś bardzo statycznego – publiczność przychodzi do sali koncertowej, zasiada, pozostaje nieruchoma i w skupieniu słucha bardzo trudnych utworów. Ten festiwal ma na celu połączenie muzyki i architektury – zupełnie inaczej odbieramy architekturę, kiedy słuchamy muzyki, która „dobrze żyje” w tych wnętrzach i zupełnie inaczej odbieramy muzykę, kiedy otoczeni jesteśmy pięknem wizualnym. Unikalne wartości regionu bardzo nam sprzyjają – podkreśla.

Profesor weźmie udział w nietypowym koncercie, wspólnie z gitarzystą jazzowym Piotrem Domagałą. Sam zagra na klawesynie. W programie utwory skomponowane przez gitarzystę.Ten występ odbędzie się w środę 7 września o godzinie 17:00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

W dwóch pierwszych koncertach, które odbędą się 20 sierpnia w kościele w Tarczku i 21 sierpnia w Ekomuzeum w Starachowicach wystąpi Anna-Liisa Eller z Estoni. Zagra na kannelu – tradycyjnym estońskim instrumencie strunowym.

4 września w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich usłyszymy muzyków z Kielc i regionu.

- Chór akademicki Politechniki Świętokrzyskiej wykona polifonię wokalną renesansową, a także późniejszą. Usłyszymy także dwóch wspaniałych kieleckich pianistów – profesora Andrzeja Ślązaka i profesora Krystiana Krauza – zachęca dr Małgorzata Banasińska-Barszcz, dyrygentka chóru.

Jeden z koncertów, 5 września o godzinie 19, odbędzie się w kieleckiej dawnej synagodze.

– Chcemy włączyć się w obchody 80 rocznicy zagłady getta. Będzie to koncert wybitnego tria Bastarda pt. Nigunin – chasydzkie pieśni bez słów – zachęca siostra Hanna Szmigielska.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, choć liczba miejsc może być ograniczona. Szczegółowy program dostępny jest na plakacie poniżej oraz na stronie internetowej festiwalu.

Mid_Europe_music_festival_plakat_A1_-1.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO