Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Spotkanie z pisarką w synagodze

czwartek, 07 września 2017 10:08 / Autor: Redakcja
Spotkanie z pisarką w synagodze
Spotkanie z pisarką w synagodze
Redakcja
Redakcja

Maja Wolny, pisarka obdarzona talentem, pasją w tropieniu historii i miłością do podróży będzie gościła w sobotę 16 września w dawnej synagodze w Chmielniku. Opowie o swoich książkach, m.in. o „Czarnych liściach” inspirowanych wydarzeniami pogromu Żydów w Kielcach w 1946 r., o kobietach – bohaterkach rodem z Brukseli, Kielc, Krakowa, o podróżach i o...muzeach.

Spotkanie z autorką rozpocznie się o godz. 15.00 w dawnej synagodze w Chmielniku – w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl, ul. Wspólna 14. Wstęp wolny.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie wernisaż międzynarodowej wystawy pt. „Przybyliśmy z Polski… Wkład Żydów polskich w budowę i rozwój państwa Izrael”. Wystawa wyeksponowana w przestrzeni babińca oraz spotkanie z Mają Wolny zostały zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Maja Wolny zaczynała od pracy w dziale kultury tygodnika „Polityka”. Przez wiele lat prowadziła w Belgii fundację promującą kultury Europy Wschodniej, później pracowała jako kurator wystaw, dyrektor muzeum oraz felietonistka najważniejszego flamandzkiego serwisu informacyjnego VRT. Opublikowała powieści Kara (2009) oraz Dom tysiąca nocy (2010), które spotkały się z dużym uznaniem krytyki i czytelników. W Belgii wpadła na trop niezwykłej postaci, Julii Pirotte, którą uczyniła bohaterką kolejnej powieści: Czarne liście (2016). O tej książce, poruszającej w odważny sposób temat pogromu kieleckiego, zrobiło się głośno jeszcze przed jej wydaniem: Bezige Bij, jedno z najlepszych holenderskich wydawnictw kupiło prawa do publikacji powieści na całym świecie. Księgobójca (2017) - to najnowsza powieść autorki – nowatorski, wysoko oceniany thriller.

Z kolei wystawa „Przybyliśmy z Polski… Wkład Żydów polskich w budowę i rozwój państwa Izrael”, towarzysząca wydarzeniu, składa się z 25 paneli w języku polskim i angielskim tworzących dwa wątki tematyczne. Historyczna część ekspozycji przedstawia przebieg kolejnych fal żydowskiej imigracji do Erec Israel (ziemi Izraela), począwszy od okresu zaborów przez dwudziestolecie międzywojenne po czasy PRL. Uzupełnieniem są panele przedstawiające indywidualne losy polskich Żydów, którzy wnieśli szczególny wkład w budowę państwa Izrael. Na warstwę ikonograficzną całości składają się unikatowe zdjęcia otrzymane z polskich oraz izraelskich archiwów.

Wystawa powstała w wyniku współpracy trzech uniwersytetów: Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej (Instytut Historii); Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Judaistyki); Beit Berl Collage w Izraelu.

Tag: Chmielnik
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO