Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Święto rolników z powiatu kieleckiego

wtorek, 22 sierpnia 2017 15:35 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Święto rolników z powiatu kieleckiego
fot. powiat.kielce.pl
Święto rolników z powiatu kieleckiego
fot. powiat.kielce.pl
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Rolnicy z okolic Kielc podziękują na tegoroczne plony. W tę niedzielę 27 sierpnia na terenie gminy Łagów odbędą się dożynki powiatu kieleckiego. Uroczystość rozpocznie Msza święta o godzinie 12.30 w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Łagowie.

Po modlitwie i poświęceniu chleba, zebrani, w korowodzie przemaszerują na plac targowy w Woli Łagowskiej, gdzie odbędzie się całodniowa impreza z udziałem rolników i folkowych zespołów. Tradycyjnie wyłoniony zostanie najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także rozlosowane zostaną nagrody dla honorowych krwiodawców.

- Dożynki to przede wszystkim potrzeba zwrócenia oczu samorządu powiatu i jego mieszkańców na ciężką pracę rolnika. Chcemy im towarzyszyć i pokazać, że jesteśmy z nimi zarówno w dobrych, jak i w złych chwilach. Wiemy, że czasem z rolnictwem jest jak z loterią. Cieszymy się z tym, dla których żniwa okazały się owocne. Zdajemy sobie tteż sprawę z tego, że w pewnych obszarach, jak w sadownictwie, poprzez długo utrzymujące się wpłynęły na to, że zbiory nie są zadowalające - mówi starosta kielecki Michał Godowski. - Obok podstawowego przesłania dożynek chcemy także pokazywać dobrą zabawę, promować lokalne produkty, lokalną kulturę. Tego na pewno nie zabraknie w Łagowie – dodaje.

Na dożynkach pojawią się przedstawiciele rolników ze wszystkich 19 gmin z terenu powiatu kieleckiego. Tegorocznymi starostami dożynek są Grażyna Gadowska z Woli Łagowskiej i Kazimierz Karwat z Mędrowa. Podczas zabawy wystąpi między innymi Zespół Śpiewaczy „Źródło Sanicy”, kapela „Wierna Rzeka”, zespoły Variax i Mejk. Do północy potrwa zabawa taneczna.

Szczegółowy program imprezy:

12.30 – Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Łagowie. Poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych.

13.50 – Przemarsz korowodu dożynkowego na plac targowy w Woli Łagowskiej

1520 – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”

- występ Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Łagowskiej

15.55– Ogłoszenie wyników: Powiatowego etapu konkursu p.n. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”, powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

16.25 – występ Zespołu Śpiewaczego „Źródło Sanicy” z kapelą

- występ zespołu dziecięcego Zbelutczanie

17.05 – Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

17.20 – występ Zespołu Ludowego „Świętokrzyskie Jodły” z kapelą

- występ Koła Gospodyń Wiejskich w Piotrowie

- występ Zespołu Pieśni i Tańca „Łopuszno”

18.15 – Losowanie nagród dla honorowych krwiodawców.

18.25 – występ Zespołu Śpiewaczego „Chełmowianki”

- występ Kapeli „Wierna Rzeka”

- występ Gminnego Koła Gospodarzy w Górnie

19.30 – Występ zespołu VARIAX

21.00 – występ zespołu MEJK

22.10 – 24.00 – zabawa taneczna

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO