Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Sztuka i polityka na wystawie

wtorek, 26 czerwca 2018 13:24 / Autor: Beata Kwieczko
Sztuka i polityka na wystawie
Sztuka i polityka na wystawie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już od 3 lipca w Muzeum Dialogu Kultur przy kieleckim Rynku będzie można oglądać wystawę czasową pt. "Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką".

Bolesław Biegas to jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów pierwszej połowy XX wieku. W swej twórczości był obojętny na ówczesne kierunki i trendy w sztuce, pozostając wiernym własnym wizjom malarstwa. Na wystawie pt. „Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką” będzie można obejrzeć jego dwa słynne cykle malarskie, tj. „Wampiry wojny” i „Politycy”, a także inne obrazy, wśród których znalazła się wczesna praca Biegasa – „Wojna rosyjsko-japońska”.

- „Wampiry wojny” to kolekcja, w której głównym tematem jest alegoria wiecznej walki człowieka z siłami zła, gdzie wampiry zawsze przybierają postaci kobiet, a mężczyźni stają się ich ofiarami. „Politycy” to z kolei cykl przedstawiający czołowe postacie świata polityki, głównie z  pierwszej połowy XX wieku, m.in.: Winstona Churchilla, Charlesa de Gaulle’a, Franklina Delano Roosevelta, Adolfa Hitlera, Benito Mussoliniego - mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego.

W obu cyklach tłem do obrazów jest sfera nieba, nadająca obrazom uniwersalnego charakteru. Na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur będzie można obejrzeć łącznie 32 prace artysty. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 17. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 września.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO