Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Teatr Żeromskiego żegna się ze starą siedzibą

wtorek, 15 września 2020 10:19 / Autor: Beata Kwieczko
Teatr Żeromskiego żegna się ze starą siedzibą
Teatr Żeromskiego żegna się ze starą siedzibą
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wirtualny spacer oraz premiera filmu dokumentalnego będą towarzyszyły pożegnaniu dotychczasowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Obydwa wydarzenia zostały zaplanowane na najbliższą sobotę.

Jak informuje Paulina Drozdowska, rzecznik prasowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, wirtualny spacer jest sposobem na utrwalenie zabytkowych przestrzeni budynku, który wkrótce przejdzie generalny remont.

– Za pośrednictwem internetu zaprezentujemy widzom wnętrza zabytkowej kamienicy przy Sienkiewicza 32, która od 140 lat jest siedzibą kieleckiej sceny dramatycznej. Spacer obejmie, m.in. garderoby, hotelik, pomieszczenia administracyjne, kostiumerię oraz pracownie rzemieślnicze – informuje Paulina Drozdowska.

Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych pod hasłem "Moja droga". Wirtualny spacer po Teatrze będzie dostępny na stronie internetowej instytucji od 19 września, od godziny 10.

Tego samego dnia o godzinie 19 na dziedzińcu Teatru odbędzie się pożegnanie zabytkowej kamienicy, połączone z premierą filmu dokumentalnego zatytułowanego "Sienkiewicza 32".

– Film pokazuje przemiany, jakim podlegał sam budynek, a także teatr na przestrzeni lat. Produkcja została zrealizowana w zabytkowych wnętrzach kryjących ciekawetajemnice związane z artystami i ludźmi, którzy współtworzyli i tworzą kielecką scenę dramatyczną. Wierzymy, że nasz film stanie się także wizytówką regionu, jego bogatej historii i promocją działalności kulturalnej – mówi rzeczniczka Teatru.

W kasie impresariatu czeka pięć podwójnych zaproszeń na to wydarzenie. Dostaną je ci widzowie, którzy zgłoszą się po nie do piątku, jako pierwsi.

Teatr czeka gruntowna przebudowa, rozbudowa i renowacja. W związku z tym przenosi on swą działalność na trzy lata do nowej sali, która będzie mieścić się w Wojewódzkim Domu Kultury (wejście od alei Legionów).

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO