Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Trzy koncerty w Filharmonii

czwartek, 10 czerwca 2021 15:39 / Autor: Beata Kwieczko
Trzy koncerty w Filharmonii
Fot. Facebook Filharmonii
Trzy koncerty w Filharmonii
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Estrada młodych", "Świat nutami ożywiony" i "Scena dla muzyki polskiej". To trzy propozycje koncertów, które w najbliższym czasie odbędą się w Filharmonii Świętokrzyskiej.

W najbliższy piątek, o godzinie 19, w sali koncertowej wystąpią skrzypek Robert Łaguniak oraz Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Barbary Popławskiej z Kazachstanu.

Muzycy zaprezentują "Uwerturę do opery Dyrektor teatru" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "II Koncert skrzypcowy d-moll op. Allegro moderato" Henryka Wieniawskiego oraz "VI Symfonię C-dur" Franciszka Schuberta.

W jednoaktowym singspielu Mozarta "Dyrektor teatru" akcja została umieszczona w czasach współczesnych kompozytorowi i opowiada o utrapieniach tytułowego dyrektora Franka, który chce otworzyć teatr i skompletować zespół aktorów. Jednak bankier, gotów finansować teatr, ma jeden warunek: obsadzanie w rolach swojej narzeczonej.

Po zabawnej uwerturze artyści zaprezentują "II Koncert skrzypcowy d-moll" Henryka Wieniawskiego. Jest to muzyka intymno-liryczna. Trzy części koncertu połączone są interludiami. Część druga, Romans, jest trójczłonową, natchnioną pieśnią z dramatycznym epizodem środkowym, jedną z najpiękniejszych kart polskiej liryki instrumentalnej. Jako solista wystąpi bardzo obiecujący młody skrzypek Robert Łaguniak, ale już z 80. trofeami konkursowymi w dossier.

"VI Symfonia C-dur" Franciszka Schuberta posiada klasyczne fundamenty formalne. Jej brzmienie jest jednak dla Schuberta niezwykle charakterystyczne. Niektórzy badacze widzą VI Symfonię C-dur rozpiętą między Beethovenem i Rossinim. Ale geniusz Schuberta objawia się w stworzenia zeń jednej, bardzo spójnej, przekonującej, indywidualnej i rozpoznawalnej całości.

Orkiestrę  Symfoniczną poprowadzi gość z Kazachstanu Barbara Popławska, obecnie na roku dyplomowym studiów magisterskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Dwa dni później, w niedzielę, 13 czerwca, o godzinie 11 w sali koncertowej odbędzie się koncert familijny "Świat nutami ożywiony". Przed publicznością zaprezentują się chóry dziecięce Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I stopnia w Kielcach, Mała Fermata" oraz "Małe Nutki" z Przedszkola Samorządowego nr 25 w Kielcach. Dzieciom będą towarzyszyć na fortepianie Piotr Sitkowski i Andrzej Ślązak a także dyrygentki Magdalena Sitkowska i Ewa Robak. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Nowak-Zagóra.

Koncert jest przeznaczony dla dzieci od 5 lat. Założeniem tego interaktywnego spotkania jest zaprezentowanie i współtworzenie krótkich opowieści oraz większych muzycznych obrazów. Jedne zostaną opracowane na chór a cappella, inne na chór z towarzyszeniem fortepianu. Kilka z nich będzie wykonanych przez połączone chóry oraz publiczność. W ten sposób powstanie okazjonalny zespół, którego członkowie będą do swej roli przygotowywani w trakcie koncertu.

Scenki zostaną wzbogacone o wizualizacje prezentowaną na dużym ekranie kinowym, gdzie pojawią się nuty długie i krótkie, chude i grube, a klucz wiolinowy i basowy wprowadzą słuchaczy do krainy wysokich i niskich dźwięków. Najmłodsza publiczność zostanie także zaproszona do gry na prostych instrumentach perkusyjnych, do których należą np. bum-bum rurki, bębenki, marakasy oraz klawesyn.

Z kolei we wtorek, 15 czerwca o godzinie 18.30 w sali kameralnej melomani posłuchają koncertu "Scena dla muzyki polskiej" w wykonaniu pianisty Jacka Kortusa. W programie znajdą się "Sonata fortepianowa C-dur" Franciszka Lessela, "Sonata fortepianowa d-moll" Antoniego Stolpego i "Sonata h-moll" Józefa Wieniawskiego.

Głównym celem koncertu jest popularyzacja polskiej literatury pianistycznej. Inną koncepcją pianisty jest także przedstawienie sonaty fortepianowej z punktu widzenia trzech kompozytorów. To wizje wybitnych artystów, z których każdy odegrał znaczącą rolę w polskiej twórczości fortepianowej. Koncert jest współorganizowany z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Scena dla Muzyki Polskiej".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO