Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

W Tokarni znów będą wytopki ołowiu

poniedziałek, 06 maja 2019 15:23 / Autor: Beata Kwieczko
W Tokarni znów będą wytopki ołowiu
W Tokarni znów będą wytopki ołowiu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już w najbliższą niedzielę w  Parku Etnograficznym w Tokarni  odbędą się 27. Wytopki Ołowiu. To najstarsza impreza plenerowa organizowana przez Muzeum Wsi Kieleckiej, nawiązująca do tradycji górnictwa kruszcowego Gór Świętokrzyskich.

Wytopki zainauguruje o godzinie 11 Msza święta plenerowa przez kościołem z Rogowa. Następnie będzie można odwiedzić zrekonstruowany piec hutniczy, w którym odbędzie się  wytapianie ołowiu metodami stosowanymi w żupnictwie chęcińsko-olkuskim od XIV do XVII wieku oraz bicie pamiątkowych "talarów chęcińskich".

W programie znajdzie się też pokaz pozyskiwania miedzi metodą elektrolizy, według patentu dra. Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego. - Ten znakomity naukowiec pochodził z naszego regionu i opracował metodę, która przyjęła się na świecie. Dlatego  każdego roku podczas Wytopków Ołowiu przypominamy jego postać - mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

W trakcie imprezy Grażyna Czerwińska opowie o  dziegciu i jego zastosowaniu na dawnej wsi orazpokaże, jak pozyskiwano go metodą "garnek na garnku". Grzegorz Kończyk  z Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi zaprezentuje "Pokaz wytopu miedzi starożytną metodą stosowaną w epoce brązu. Eksperymenty z pierwotną metalurgią miedzi". Podczas imprezy zostanie zbudowany też model mielerza do wypału węgla drzewnego, w którym odbędzie się jego wypał, a zwiedzający - jeśli tylko zechcą - popróbują swoich sił w rżnięciu drewna w "koźle". 

Uczestnicy będą mogli odwiedzić stoisko Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance oraz wystawę sztuki ludowej połączonej z pokazami rzemieślników: rzeźba ludowa, ceramika, garncarstwo, plecionkarstwo i zabawka ludowa. Na scenie wystąpią Bolechowiczanie, Kapela Świętokrzyska, Kapela Heńka z Małogoszczy oraz Zespół Ludowy Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego. Impreza zakończy sie o godzinie 17.

Do Parku Etnograficznego można wchodzić z psami, ale muszą być one uwiązane na smyczy. W niedzielę będzie kursować specjalna linia "T" na trasie Kielce-Tokarnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO