Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wspomnienia z trudnych czasów w OMPiO

wtorek, 17 maja 2022 14:43 / Autor: Radio eM
Wspomnienia z trudnych czasów w OMPiO
Wspomnienia z trudnych czasów w OMPiO
Radio eM
Radio eM

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza w czwartek 19 maja o godz. 17 na spotkanie promujące książkę „Wspomnienia z trudnych czasów”.

Opowieść została oparta na wspomnieniach Stanisława Barwickiego, ucznia Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Grzmot” oraz wspomnieniach Pelagii Barwickiej, żołnierza armii Krajowej, Honorowego Obywatela Województwa Świętokrzyskiego, który to tytuł otrzymała za zasługi w działalności konspiracyjnej podczas wojny i kontynuowaniu jej w organizacjach kombatanckich.

- Wszystko co tu przedstawiam, oparte jest na wrażeniach wyniesionych z relacji moich Rodziców, którzy bynajmniej nie należeli wówczas do grona decydentów i nie mieli możliwości wpływania w istotny sposób na przebieg opisywanych wydarzeń. Byli po prostu młodymi ludźmi, którym brutalny bieg historii zabrał kilka lat z najpiękniejszego okresu ich życia. Oboje z pełnym poświęceniem zaangażowali się w trudną i niebezpieczną działalność konspiracyjną, nie licząc na jakiekolwiek profity czy korzyści, ani wówczas, ani też w przyszłości. Nigdy się ich zresztą nie domagali. Po prostu włączyli się do tego, co robili ich najbliżsi, przyjaciele, koledzy i znajomi z najbliższego środowiska, starając się wywiązywać z przyjętych na siebie zadań w możliwie najlepszy sposób. Losy ich, a także wielu innych mieszkańców terenów, na których toczyły się opisane wydarzenia  - napisał opracowujący wspomnienia rodziców Andrzej Barwicki.

Książka, jak napisał, to opowieść o czasach w których trzeba było nauczyć się żyć ze świadomością, że wychodząc z domu nie ma się żadnej pewności, że się do niego znów wróci, a jeśli się to uda to być może nie wszyscy tam jeszcze będą obecni. Może się też okazać, że nie ma już ani domu, ani nikogo z jego mieszkańców. A jednak i w tych warunkach nie brakło takich, którzy rzucali się w wir wydarzeń bez oglądania się na okoliczności, podejmowali się wykonywania zadań, często przekraczających możliwości nie tylko ich ale właściwie każdego normalnego człowieka. Należy im się za to pamięć i szacunek.

Doc_13_May_2022_11.59-1.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO