Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wystawa Ufodziciel II w Kielcach

wtorek, 19 lipca 2022 16:23 / Autor: Łukasz Czerwiak
Wystawa Ufodziciel II w Kielcach
Wystawa Ufodziciel II w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W kieleckim Salonie Goldenmark 21 lipca rozpocznie się wernisaż wystawy „Ufodziciel II. Bizarriusz polski”. Kilkanaście premierowych prac malarskich Piotra Urbanka można będzie oglądać w Kielcach do końca sierpnia.

Piotr Urbanek, urodzony w Kielcach w 1976 roku. Od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym, które odwołuje się do sztuki średniowiecznej i surrealnej. Malarza inspiruje sfera sacrum, która nie ogranicza się do jakiegokolwiek kręgu religijnego, ale odwołuje w szczególności do kultury.

W ramach najnowszej wystawy pod tytułem „Ufodziciel II. Bizarriusz polski” Piotr Urbanek przedstawia kilkanaście premierowych prac malarskich, wykonanych w technice olejnej na płótnie. Dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy, wyjaśnia, że prace nacechowane są pietyzmem i dbałością o szczegół. Tworzą one cykl spójny stylistycznie.

­– Autor poddaje analizie własne sny, które przetwarza w obrazy. Niektóre przedstawienia kojarzą się z literaturą lub powieścią graficzną, inne natomiast z motywami przeniesionymi z filmów. Tytuł obrazu wydaje się być przewodnikiem po świecie wizji artysty, który wypełnił swoje płótna wyimaginowanym pejzażem, gęstą strukturą figur i symboli. Przestrzeń jest umowna i wypełniona błękitem, który sugeruje sen zaburzony nienaturalnej wielkości postaciami, przedmiotami czy dekoracyjnymi elementami architektury – tłumaczy dr Katarzyna Sadrak.

Wystawę „Ufodziciel II. Bizarriusz polski” można będzie zobaczyć od 21 lipca do końca sierpnia w Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 w Kielcach. W czwartek 21 lipca o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż i spotkanie z malarzem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO