Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

X Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Chmielniku

środa, 29 września 2021 14:15 / Autor: Natalia Pindral
X Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Chmielniku
X Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Chmielniku
Natalia Pindral
Natalia Pindral

Projekcja filmu "Mistrz", spotkanie z Piotrem Głowackim, a także filmowe wędrówki po krakowskim Kazimierzu z Polańskim i Horowitzem, to główne wątki X Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Chmielniku.

Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach są szczególną imprezą. 6 października minie dokładnie 79 lat od pierwszej deportacji Żydów z miejscowego getta do obozu Zagłady w Treblince.

– Chcemy upamiętnić ofiary, a przy tym edukować młodzież, dlatego co roku prezentujemy filmy o tematyce Holocaustu. Poprzez takie kilkudniowe spotkania z dobrym filmem, o wątkach i motywach żydowskich, wiele osób może się wiele dowiedzieć na ten temat, oraz poznać historię. Są to spotkania skierowane do różnych grup wiekowych – informuje Agnieszka Dziarmaga, kierownik „Świętokrzyskiego Sztetla”.

Ważnym elementem programu jest film "Mistrz" oraz spotkanie z Piotrem Głowackim- odtwórcą głównej roli, genialnego boksera Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego.

Ten film opowiada przede wszystkim o losach Polaków, którzy znaleźli się za bramą Auschwitz. Widnieje tam dużo wątków dotyczących Holocaustu i Żydów podczas II wojny światowej. Przekazuje on nadzieję, ponieważ główny bohater udowadnia swoją postawą, że walczyć należy do końca i nie warto się poddawać.

– Zainteresowanie młodzieży jest naprawdę ogromne i jesteśmy pod wrażeniem zadawanych pytań, dobrego kontaktu z aktorem oraz przeżywania tego filmu. Liczyliśmy, że pomysł będzie dobry, a  spotkanie przyniesie efekty w postaci zainteresowania trudną historią Żydów i II wojny światowej – dodaje Agnieszka Dziarmaga.

Wydarzenie potrwa do 1 października.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO