Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Z Teatrem Brata Alberta po Polsce

poniedziałek, 03 lipca 2017 12:58 / Autor: Redakcja
Z Teatrem Brata Alberta po Polsce
Z Teatrem Brata Alberta po Polsce
Redakcja
Redakcja

Świętego Brata Alberta znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem był również człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie patrioty i artysty. Był powstańcem styczniowym, a przede wszystkim malarzem, stawianym obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. Te mniej znane wątki biograficzne pokaże Teatr Brata Alberta na festiwalach Roberta Grudnia.

„Być dobrym jak chleb” to spektakl słowno–muzyczny w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Występują: Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela – aktor, Ewa Warta-Śmietana - sopran, Robert Grudzień - organy, fortepian. Scenariusz oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych przez Adama Chmielowskiego. - Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami, dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski. Spektakl zostanie pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Radomiu, Trzebnicy, Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce. To jednak nie jedyne wydarzenie artystyczne jakie upamiętni Brata Alberta w roku jemu poświęconym. Ten święty był bardzo ważny dla Jana Pawła II. Ten artysta i społecznik wskazał przyszłemu papieżowi, drogę odejścia od sztuki do stanu duchownego. Właśnie o nim i tych trudnych życiowych wyborach przyszły papież napisał sztukę i ten utwór także przypomnimy – wyjaśnia Robert Grudzień.

Najsłynniejszy dramat Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w kościele św. Rodziny na Czubach pokażą aktorzy młodego pokolenia. W spektaklu wystąpią krakowscy aktorzy. Opieką artystyczną objął Jerzy Trela, muzykę do spektaklu opracował Robert Grudzień, a Jacek Brzeziński dokonał adaptacji dramatu. Będzie to wydarzenie artystyczne, które 16 października uświetni finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Podczas tegorocznych festiwali Roberta Grudnia będziemy mogli posłuchać również muzyki Fryderyka Chopina, Znakomitego Zespołu z sakralną muzyką latynoamerykańską czy spektaklu o kapucynie błogosławionym Honoracie Koźmińskim. Wystąpią ze swoim jubileuszem Konstanty Andrzej Kulka i Georgij Agratina. Festiwale uświetni światowej sławy śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska. Koncerty i spektakle będą się odbywały się na terenie całej Polski przez całe lato aż do późnej jesieni.

Szczegóły na stronie www.grudzien.pl.

<ateriał nadesłany.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO