Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Za kilka dni otwarcie Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Warto zobaczyć wystawę w nowej odsłonie

środa, 09 października 2019 19:15 / Autor: Beata Kwieczko
Za kilka dni otwarcie Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Warto zobaczyć wystawę w nowej odsłonie
Fot. Muzeum Narodowe w kielcach
Za kilka dni otwarcie Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Warto zobaczyć wystawę w nowej odsłonie
Fot. Muzeum Narodowe w kielcach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy wtorek w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich zostanie uroczyście otwarta po remoncie Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Otwarcie poprzedzi monodram Doroty Landowskiej "Stryjeńska. Let's Dance, Zofia!" w reżyserii Joanny Lewickiej. Wydarzenie zainauguruje nowy rok kulturalny i sezon artystyczny w Muzeum Narodowym.

Remont Galerii rozpoczął się w 2017 roku. Zanim to nastąpiło eksponaty zostały wywiezione do Szczecina, gdzie były udostępnione zwiedzającym tamtejsze Muzeum. Galeria przeszła gruntowny remont, który polegał na odświeżeniu ścian, modernizacji podłóg, zmianie oświetlenia muzealnego na wysokospecjalistyczne oraz na indywidualnym zabezpieczeniu każdego obiektu przed kradzieżą.

- Obecnie galeria składa się z 17 sal, 9 mieści się na parterze, a 8 na piętrze. Do tej pory zwiedzający byli przyzwyczajeni, że pierwsze były sale sarmatów. Zrezygnowaliśmy z dwóch nich po to, żeby stworzyć sale malarzy związanych z regionem, takich jak Rafał Chadziewicz i Józef Szermentowski. Chlubą Galerii pozostaje oczywiście malarstwo młodopolskie. Oprócz tego poszerzyliśmy Galerię o prace XX-wieczne - mówi Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora do spraw oddziałów w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Ekspozycję tworzą, prezentowane w układzie symultanicznym, najcenniejsze zabytki malarstwa i rzemiosła artystycznego, plasujące kieleckie zbiory w rzędzie najciekawszych kolekcji w Polsce. Zwiedzający znajdą tu licznie reprezentowany portret, pejzaż, malarstwo rodzajowe, martwą naturę, weduty, sceny batalistyczne, przedstawienia alegoryczne oraz symboliczne malarzy tej rangi co Józef Szermentowski, Józef Brandt, Maurycy Gottlieb, Aleksander Gierymski. Chlubą Galerii jest malarstwo młodopolskie z obrazami wielkich indywidualności tej epoki, takich jak Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Jacek Malczewski i Stanisław Wyspiański.

Równolegle z malarstwem prowadzony jest pokaz najlepszych dzieł rzemiosła artystycznego. Wśród nich znajdują się porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i licznie reprezentowana ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok.

Ekspozycja przeszła gruntowną modernizację w ramach projektu "Pałac w muzeum, Muzeum w pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnianie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace remontowe trwały dwa lata. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 1,7 miliona złotych. Zwiedzający będą mogli zwiedzać Galerię w nowej odsłonie od 16 października. Będzie czynna od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 17.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO