Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Zwyczajne - niezwyczajne obrazy. Zobacz fotografie Andrzeja Grudnia

poniedziałek, 08 marca 2021 13:20 / Autor: Beata Kwieczko
Zwyczajne - niezwyczajne obrazy. Zobacz fotografie Andrzeja Grudnia
Zwyczajne - niezwyczajne obrazy. Zobacz fotografie Andrzeja Grudnia
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Od najbliższego czwartku w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria w Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach będzie można oglądać wystawę fotografii Andrzeja Grudnia pt. "Światy widziane". Zdjęcia pochodzą z czterech cykli "Autoportrety", "Świat równoległy", "Emocje egzystencji" oraz "Przewidoczni".

Z pozoru zwyczajne obrazy sfotografowane przez Andrzeja Grudnia stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od przemijania. Zatrzymana w kadrze chwila, może się już wydarzyła, albo dopiero się wydarzy, a zapisany w kadrze stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne etapy zdarzeń nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Autor zdaje się wchodzić w rolę anioła stróża i prowadzi bohaterów po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego.

Zdjęcia z cyklu "Autoportrety" zostały wykonane aparatami otworkowymi na materiałach światłoczułych. Ich niedoskonałość wymusiła długie czasy naświetlania, pokazując w ten sposób rozciągnięte w czasie stany emocjonalne duszy. Długie minuty pozowania obnażają wewnętrzną energię, która jest kodem obrazowym czytelnym dla otoczenia, pokazują  bezsilność, apatię, otwarcie na marzenia czy gniew.

"Świat równoległy" to fotografie wykonane w technice podczerwieni. Obrazy zatrzymane w tych kadrach charakteryzują się wyjątkowym spokojem i pięknem. To świat, w którym czas jakby płynął wolniej, życie pulsuje w niezakłóconym rytmie, a przyroda skalą i potęgą przerasta cywilizację ludzką. To idealny, wymarzony świat, jakby ze snu. Nierealny, a jednak prawdziwy, zarejestrowany techniką fotograficzną.

Zbiór obserwacji "Emocje egzystencji" to według autora powidoki życia podejrzanego u innych ludzi, często obcych, przypadkowo napotkanych. Zdjęcia, które wydają się pojedynczymi obrazami łączy jednak jedna idea. To fascynacja tym jak żyją przypadkowo spotkani ludzie i jaki na nich ma wpływ energia świata, jaką wobec niej przyjmują postawę.

Z kolei projekt "Przewidoczni" jest rozwijany od ponad dekady. Prace zostały wykonane techniką długiego czasu naświetlania. Dzięki czemu nie definiują świata w ostrym i jednoznacznym obrazie zatrzymanego czasu, ale jako otwarty strumień zdarzeń, płynną rzeczywistość, która nas wciąga w swój nurt, porywa, czasem zatraca. To zapis spostrzeżeń związanych z biegiem życia, próba analizy sensu tego, co robimy, jak funkcjonujemy w systemie, którego częścią jesteśmy.

Andrzej Grudzień jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wykładowca i dyrektor Studium Fotografii ZPAF w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii analogowej, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Pracował także jako fotoreporter w radomskim "Echu dnia". Wystawiał swoje prace w Warszawie, Katowicach, Chełmie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Serocku, Nowym Tomyślu oraz włoskim Trieście. Projekt "Przewidoczni" po raz pierwszy był prezentowany w 2011 na wystawie indywidualnej w Warszawie.

Wernisaż wystawy "Światy widziane" odbędzie się w czwartek, 11 marca, o godzinie 18 w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria w Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO