Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Już jutro ruszają bezpłatne badania profilaktyczne nerek dla mieszkańców Kielc

wtorek, 30 czerwca 2020 12:59 / Autor: Magdalena Nowak
Już jutro ruszają bezpłatne badania profilaktyczne nerek dla mieszkańców Kielc
Już jutro ruszają bezpłatne badania profilaktyczne nerek dla mieszkańców Kielc
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Już jutro, 1 lipca, kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas rozpoczyna realizację projektu bezpłatnych badań profilaktycznych dla tysiąca mieszkańców Kielc. Celem akcji jest wczesne zdiagnozowanie przewlekłej choroby nerek.

Projekt jest zadaniem wyłonionym w VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Badania będą realizowane w okresie od lipca do października 2020 r. we współpracy z Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej przy ul. Dalekiej 5 w Kielcach.

- Do diagnostyki upoważniał będzie specjalnie przygotowany na potrzeby akcji voucher. Limit miejsc jest ograniczony. Warto więc się pospieszyć i zagwarantować sobie miejsce. Informacji o terminach, dostępności miejsc, udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16 – mówi Marek Malarz, wiceprezes Stowarzyszenia Sport CK.

Ponadto, w ramach zadania, Stowarzyszenie Sport CK zorganizuje trzy spotkania edukacyjne. Odbędą się one w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego przy ulicy  Jagiellońskiej 109 A. W trakcie spotkań edukacyjnych stowarzyszenie skorzysta z wiedzy, m.in: dr n. med. Jacka Bickiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii, chirurga transplantologa, zastępcy kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz dr n. med. spec. nefrologa, chorób wewnętrznych Pawła Wróbla.

- O ile nic nie stanie na przeszkodzie spotkania odbędą się we wrześniu i październiku br. – informuje Marek Malarz.

Przewlekła choroba nerek to utrzymująca się ponad 3 miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mająca znaczenie dla zdrowia. Szacuje się że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na to schorzenie. Można uznać, że jest to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. osób chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia  grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek, raz w roku, powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny i, że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.

Poniżej voucher do pobrania.

 

badaniaaa.jpga 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie. Poniżej voucher do pobrania.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO