Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Skatepark, elektrownia słoneczna, inteligentny parking. Ogromne zainteresowanie budżetem obywatelskim

środa, 08 lipca 2020 08:57 / Autor: Michał Łosiak
Skatepark, elektrownia słoneczna, inteligentny parking. Ogromne zainteresowanie budżetem obywatelskim
Skatepark, elektrownia słoneczna, inteligentny parking. Ogromne zainteresowanie budżetem obywatelskim
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Elektrownia słoneczna, nowe ścieżki rowerowe, skatepark, Miejska Scena Teatralna, czy gra miejska – to niektóre z pomysłów mieszkańców naszego miasta w tegorocznym Kieleckim Budżecie Obywatelskim. W sumie kielczanie zgłosili 183 projekty. – To bardzo dobry wynik, który jasno pokazuje, że chcemy mieć wpływ na to, jak zmienia się nasze otoczenie – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Na liście znajdziemy wiele propozycji, które mają przyczynić się do lepszego funkcjonowania miasta. W tym roku mogliśmy zgłaszać projekty w trzech kategoriach. Wśród zadań inwestycyjnych dużych wpłynęło 30 propozycji, wśród małych - 57. Najwięcej pojawiło się jednak w kategorii zadań nieinwestycyjnych, bo aż 96.

Wśród zgłoszonych zadań znalazła się m.in. budowa… elektrowni słonecznej na działce w miejscowości Górki, która należy do miasta.  – Inwestycja jest warta wykonania, gdyż przez kolejnych 20 lat, a może nawet dłużej, byłby to pewny dochód, bo ceny energii będą ciągle rosły – argumentuje pomysłodawca projektu, którego koszt szacowany jest na pięć milionów złotych.

Z kolei za ponad 750 tysięcy złotych na kieleckim osiedlu Na Stoku miałby powstać inteligentny parking. – Dopełnieniem jest wykonanie zagospodarowania terenu poprzez nasadzenia roślinności oraz drzew. Dzięki temu inwestycja znakomicie wkomponuje się w otoczenie. Opisywany parking z uwagi na ogrom obecnie znajdujących się samochodów jest inwestycją niezbędną i konieczną. Klienci znajdujących się w okolicy lokali użytkowych, interesanci Komendy Policji czy wreszcie pacjenci Specjalistycznej Przychodni Kielc, ale również i okolic w chwili obecnej pozbawieni są praktycznie możliwości parkowania z uwagi znikomą liczbę miejsc postojowych – tłumaczą wnioskodawcy.

Nie zabrakło pomysłów na place zabaw, otwarte siłownie czy gry miejskiej „Scyzoryk w akcji”, ale również planów utworzenia stowarzyszeń i organizacji wydarzeń. Jednym z nich jest festyn z okazji 10-lecia „Bandy Świrów”. czyli drużyny Korony Kielce prowadzonej przez Leszka Ojrzyńskiego.

– Wydarzenie będzie otwarte dla ogółu kielczan. W obecnej sytuacji piłkarskiej w Kielcach przypominanie sukcesów Korony jest niesamowicie potrzebne i spowoduje zwiększenie zainteresowania uczestniczeniem w wydarzeniach sportowych na terenie Miasta – wyjaśniają pomysłodawcy.

O tym, które projekty zwyciężą zdecydują kielczanie. Przypomnijmy, że od tego roku, po raz pierwszy, będzie można głosować wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej. każda osoba będzie mogła zrobić to  tylko raz - na jedno zadanie inwestycyjne duże, trzy inwestycyjne małe oraz pieć nieinwestycyjnych.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO