Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Trzy i pół tony... książek z USA dla UJK

piątek, 10 lipca 2020 11:35 / Autor: Weronika Kępa
Trzy i pół tony... książek z USA dla UJK
Źródło: UJK
Trzy i pół tony... książek z USA dla UJK
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W czerwcu Biblioteka Uniwersytecka UJK odebrała wartościową paczkę ze Stanów Zjednoczonych. Znajdowało się w niej blisko trzy i pół tony książek, które uczelnia otrzymała w spadku po Marii Evelinie Weintraub, wdowie po historyku literatury polskiej, Wiktorze Weintraubie.

Wiktor Weintraub to absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niegdyś pracował jako profesor slawistyki na Uniwersytecie Harvarda, jednej z najważniejszych i najsłynniejszych szkół wyższych na świecie. Od 1971 roku kierował katedrą polonistyki w tej jednostce. Zmarł w 1988 roku.

Zgodnie z ostatnią wolą wdowy po Wiktorze Weintraubie, w styczniu 2020 roku dyrektorzy bibliotek: Jagiellońskiej i Uniwersyteckiej w Kielcach polecieli do USA, gdzie dokonali selekcji i przeglądu wszystkich książek, czasopism i dokumentów pozostawionych w spadku dla UJ i UJK.

Ich zadaniem było zabezpieczenie i spakowanie daru do 82 kartonowych pudeł, a następnie przygotowanie go do transportu. Spadek został przewieziony do kraju dzięki pomocy ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych, Piotra Wilczka, oraz pracowników Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Na pozycje, które wzbogaciły zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej składają się głównie książki będące opracowaniami literatury polskiej, wydane zarówno w kraju, jak i za granicą. Większość stanowi poezja i proza. Wartości dodają im odręczne dedykacje od autorów.

Po rozpakowaniu książki zostaną opracowane, wprowadzone do katalogu ze stosownym oznaczeniem i udostępnione czytelnikom Biblioteki Uniwersyteckiej. Planowana jest również wystawa prezentująca najciekawsze wydawnictwa oraz autografy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO