Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

40 lat szydłowieckiego muzeum

piątek, 23 października 2015 09:50 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
40 lat szydłowieckiego muzeum
fot. Dariusz Skrzyniarz
40 lat szydłowieckiego muzeum
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu obchodzi 40. urodziny. Z tej okazji instytucja przygotowała specjalną uroczystość i podwójny wernisaż. Jak to w szydłowieckim muzeum główne role grają muzyka i instrumenty muzyczne. To stąd wypożyczono niektóre muzealia na potrzeby realizacji zdjęć do filmu „Ogniem i mieczem” z 1999 roku.

Wydarzenie z okazji 40-lecia działalności muzeum w Szydłowcu zaplanowano na poniedziałek 26 października o godzinie 16. Oprócz wernisaży odbędą się także koncerty muzyki tradycyjnej. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych mieści się w dawnej rezydencji Szydłowieckich i Radziwiłłów przy ul. gen. J. Sowińskiego 2.

„Instrumenty…- zobaczyć i usłyszeć tradycję”

Wystawa ukazuje ludowe polskie instrumentarium w interdyscyplinarnym "entourageu" oryginalnych obrazów i fotogramów prezentujących rysunki, grafiki, archiwalne zdjęcia dokumentujące instrument w ikonografii i przedstawiające go jako inspiratora artystów. Instrumenty prezentowane są w dwóch segmentach: w zarysach czterech podstawowych grup, respektowanego do chwili obecnej podziału wg Hornbostla i Sachsa (idiofony, membranofony, chordofony, aerofony), a także w układzie kapel reprezentujących różne regiony polski. Są wyborem z najliczniejszego zbioru polskich ludowych instrumentów, będącego w posiadaniu szydłowieckiego muzeum.

„Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim”

Wystawa ta jest w skali ogólnopolskiej pierwszą prezentacją specjalnie zgromadzonych rodzimych dzieł malarskich, inspirowanych muzyką i ludowym instrumentarium muzycznym. Każdy z obrazów podkreśla rangę muzyki w życiu ludzi z minionych epok. Niezwykłym wydarzeniem jest sama możliwość, obejrzenia w jednej placówce muzealnej, zlokalizowanej poza wielkimi centrami kultury dzieła: Jan Piotra Norblina, Franciszka Kostrzewskiego, Wojciecha Gersona, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego, Władysława Jarockiego, Vlastimila Hofmana, Tadeusza Makowskiego, Zofii Stryjeńskiej, szkice Jana Matejki do polichromii Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz prace innych uznanych artystów.

Jubileusz uświetni także projekcja filmowa oraz koncert w Sali Kominkowej szydłowieckiego zamku. Koncert w wykonaniu zespołu „Orkiestra Czasu Zarazy” pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza, wypełni repertuar będący próbą rekonstrukcji muzyki polskiej karczmy początku XVIII wieku. Na zakończenie organizatorzy zapraszają do komnat na parterze wschodniego skrzydła zamku na poczęstunek i koncert Kapeli Koźlarskiej Jana Prządki ze Zbąszynia i Jana Fokta z Jagodnego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO