Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Eneris i Bank Żywności zachęcają do oszczędzania zasobów naturalnych

czwartek, 30 lipca 2020 17:30 / Autor: Beata Kwieczko
Eneris i Bank Żywności zachęcają do oszczędzania zasobów naturalnych
Eneris i Bank Żywności zachęcają do oszczędzania zasobów naturalnych
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Firma Eneris zachęca kielczan do zmiany nawyków i udziału w konkursie z wartościowymi nagrodami. Wszystko to by promować ekozwyczaje, a w szczególności ograniczanie ilości produkowanych odpadów. Hasło kampanii brzmi: "Zmień nawyki, albo giń!".

Zgodnie z czerwcowym raportem GUS, w 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kilogramy zebranych odpadów komunalnych, co oznacza wzrost o 7 kilogramów w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwięcej śmieci wytwarzamy z tworzyw sztucznych. Statystyczny Polak produkuje ich średnio około 80 kilogramów rocznie.

– Uruchamiamy kampanię, którą chcemy zwrócić uwagę kielczan na problem wytwarzania ogromnej ilości odpadów. Nieprzypadkowa jest data rozpoczęcia naszych działań, tuż przed Dniem Długu Ekologicznego – mówi Andrzej Dziewanowski, dyrektor Eneris Surowce w Kielcach.

– Jak pokazują statystyki prowadzone przez naszą firmę, w okresie wakacyjnym odbieramy o ponad 20 procent odpadów więcej niż w miesiącach zimowych. Więcej śmieci to także wyższe koszty ich utylizacji, dlatego zachęcamy do refleksji i wdrażania każdego dnia prostych ekonawyków – dodaje.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zamieścić na profilu Eneris zdjęcie ilustrujące oszczędzanie zasobów naturalnych. Każde zgłoszenie w konkursie to 50 groszy przekazane przez Eneris na rzecz programu walki z marnowaniem jedzenia Banków Żywności.

– Cieszymy się, że jako Bank Żywności w Kielcach możemy wziąć udział w akcji Eneris. Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi mieszkańcy naszego regionu zainteresują się bardziej filozofią zero waste. Nasza organizacja bardzo angażuje się także w działalność edukacyjną. Uczymy o tym, że marnowanie żywności to niszczenie planety, dlatego tym bardziej liczymy na to, że współpraca z Eneris pomoże zbudować świadomość ekologiczną wśród mieszkańców Kielc – mówi Sławomir Cedro, dyrektor kieleckiego Banku Żywności.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie Eneris.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO