Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Wyjątkowy średniowieczny rękopis wkrótce trafi do sklepów

piątek, 07 sierpnia 2020 09:49 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk

Już wkrótce będzie można na własność posiadać jeden z najważniejszych rękopisów średniowiecznych w historii Polski. We wrześniu do sprzedaży trafi dokładna fotoreprodukcja „Antyfonarza Kieleckiego” z 1372 roku.

Wierna kopia ma rozmiar zbliżony do oryginału i powstała w technologii pozwalającej na wyjątkowo wysoką jakość druku. Oprócz tego publikacja opatrzona jest siedmioma komentarzami naukowymi, tłumaczącymi między innymi okoliczności powstania dzieła i jego znaczenie dla polskiej nauki oraz historii, także sakralnej.

Ten jeden z najsłynniejszych średniowiecznych rękopisów liturgicznych w Polsce od lat znajduje się w kieleckich zbiorach. Został skopiowany na zamówienie kanonika kieleckiego i krakowskiego, Mikołaja Goworka w 1372 roku i niewykluczone, że powstał właśnie w Kielcach. Rękopis zawiera zbiór śpiewów liturgicznych,między innymi antyfon, psalmów i hymnów przeznaczonych dla chóru kolegiaty.

- To niezwykle cenny zabytek liturgiczny, ale też kultury polskiej i chrześcijańskiej - mówi Krzysztof Bracha, historyk i redaktor wydania. - A to dlatego, że zawiera oficjum o św. Stanisławie ze Szczepanowa, czyli zbiór pieśni mu poświęconych, w tym ten najważniejszy - hymn „Gaude Mater Polonia”.

Jubileuszowe wydanie powstało z okazji 50-tej rocznicy powołania do życia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przedruk przygotowany jest na życzenie rektora uczelni, prof. Jacka Semaniaka.

Publikacja będzie dostępna w księgarniach Wydawnictwa Jedność od września tego roku.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO