Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Aukcja w szczytnym celu. Pieniądze przekażą walczącej Ukrainie

wtorek, 07 czerwca 2022 11:43 / Autor: Magdalena Nowak
Aukcja w szczytnym celu. Pieniądze przekażą walczącej Ukrainie
Aukcja w szczytnym celu. Pieniądze przekażą walczącej Ukrainie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

III Liceum Ogólnokształcące w Kielcach wraz ze Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód oraz Domem Środowisk Twórczych organizują aukcję charytatywną prac plastycznych młodych artystów ukraińskich. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Na aukcji będzie wystawionych ponad 40 prac.

– Dominują obrazy, a wśród nich płótna olejne. Ich autorami są współcześni artyści ukraińscy oraz uczniowie szkoły plastycznej. Wszyscy twórcy mieszkają w obwodzie chmielnickim. Niektórzy namalowali dzieła w ostatnim czasie ponieważ zainspirowała ich do tego wojna. Na pracach są ukraińskie krajobrazy, folklor a także dzieła przedstawiające inne miejsca np. Wenecję czy Karpaty. Perełką naszej kolekcji jest obraz namalowany przez ośmioletnią dziewczynkę, córkę artystki, która również podarowała płótna na naszą aukcję. Jest to dzieło pod nazwą „Rozpacz”, a stworzyła go z tęsknoty za ojcem, który walczy na froncie – mówi Elżbieta Próchnicka, współorganizatorka aukcji, nauczycielka w III LO w Kielcach.

– Wśród prac mamy też rękodzieło artystyczne, dominującą jego częścią są deski ręcznie malowane w ukraińskie wzory. Posiadamy również pochodzącą z prywatnej kolekcji porcelanę oraz gobeliny o ludowej tematyce ukraińskiej i wiele innych dzieł – dodaje Elżbieta Próchnicka.

Aukcja odbędzie się w środę, 8 czerwca w Pałacyku Tomasza Zielińskiego o godzinie 18.00. Imprezie będą towarzyszyły prezentacje artystyczne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO